Analytic Geometry(Math)

A shopkeeper packages together two types of hard candy: peppermint and cinnamon. Separately, the peppermint candy sells for $1.80/kg and the cinnamon candy sells for $2.40/kg. Determine the amount of each type of candy that is required to make 50kg of the mixture. Verify your answer.

The problem is missing data: What selling price is desired.

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 77
asked by Robynn
  1. i dont know

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by Matt

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Math

    A shopkeeper packages together two types of hard candy: peppermint and cinnamon. Separately the peppermint candy sell for $1.80/kg and the cinnamon candy sells for $2.40/kg. The mixture sells for $2.16/kg. Determine the amount of

    asked by Sienna on January 13, 2012
  2. math

    a candy dish contains 10 cinnamon drops 10 lemons and 10 peppermints. if two two pieces of candy are chosen at a random what is the probablity of getting a cinnamon drop first and then a peppermint?

    asked by camroncolton on February 12, 2018
  3. Math

    The probability of drawing a peppermint candy out of a jar of 25 candies is 1/5. How many more peppermint candies should be added to the jar in order to increase the probability of drawing a peppermint candy to 1/3? (A) 5 (B) 10

    asked by Gina on July 18, 2017
  4. Math

    A bag of candy contains 11 peppermints, 8 chocolates,13 gumdrops, and 9 licorices. jack randomly takes a gumdrop from the bag and eats it. what is the probability that the next candy she takes will be a gumdrop or a peppermint?

    asked by Amy on July 12, 2017
  5. 5th grade algebra word problem

    Ron made cookies for the fair. His sister made candy. Four cookies were packaged together, and 6 pieces of candy were packaged together. There were 6 more packages of packages of candy. Write an expression for the number of

    asked by Kathy on September 7, 2010
  6. Math Counting

    A bowl of candy contains many pieces of candy but only six different types of candy. How many ways can three pieces of candy be removed from the bowl? Assume you can remove one or more pieces of the same type of candy.

    asked by MoKing on August 14, 2016
  7. statistics

    Buy three small packages of M&Ms and 5 small packages of another brand of candy (same net weight as the M&Ms). Test whether or not the mean number of candy pieces per package is the same for the two brands.

    asked by help me on November 25, 2014
  8. Algebra 2 A

    A candy store makes a 9-pound mixture of gummy candy, jelly beans, and hard candy. The cost of gummy candy is $2.00 per pound, jelly beans cost $3.00 per pound, and hard candy costs $3.00 per pound. The mixture calls for two times

    asked by Daniel on September 27, 2017
  9. Math

    **The topic is exponents** A candy maker is making taffy. He starts with one long piece of taffy and cuts it into 3 pieces. He then takes each resulting piece and cuts it into three pieces. He then takes each of these resulting

    asked by Nikko on February 21, 2018
  10. Math

    A candy manufacturer makes two types of special candy, say A and B. Candy A consists of equal parts of dark chocolate and caramel and Candy B consists of two parts of dark chocolate and one part of walnut. The company has in stock

    asked by She on November 19, 2016

More Similar Questions