Business Math

Being inventory of 12 sets of paints at a cost of $1.50 each. During the year the store purchased 4 sets at $1.60, 6 sets at $2.20, 6 sets at $2.50, and 10 sets at $3.00. By the end of the year, 25 sets were sold. Caculate the number of paint sets in stock and the cost of ending inventory under LIFO, FIFO and the weighted average method.Round to nearest cent for weight average.

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 866
  1. I feel really bad now. No one has responded to this question in years. Did you ever get your question answered? I mean, I'd love to answer your question but math isn't my thing.

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  2. 12.00

    1. 👍 1
    2. 👎 0

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Business

    Thomas Kratzer is the purchasing manager for the headquarters of a large insurance company chain with a central inventory operation. Thomas’s fastest moving inventory item has a demand of 6000 units per year. The cost of each

    asked by Jackson on September 20, 2010
  2. MATH

    Jones Company had 100 units in beginning inventory at a total cost of $10,000.The company purchased 200 units at a total cost of $26,000. At the end of the year, Jones had 80 units in ending inventory. Compute the cost of the

    asked by ABBY on November 30, 2009
  3. Operations Management

    Joe Henry's machine shop uses 2,500 brackets during the course of a year. These brackets are purchased from a supplier 90 miles away. the following information is known about the brackets. annual demand 2,500 holding cost per

    asked by Jeff on July 6, 2011
  4. Math

    Inventory cost at Tech Co. is 35 percent per year. What is the per unit inventory cost for an MP3 player sold at $50? Assume that the margin corresponds to the retailer's average margin.

    asked by Kelbo on March 24, 2014
  5. statistics, please help

    Thaarugo, inc., produces a GPS device that is becoming popular in parts of scandinavia, When thaarugo produces one of these, a printed circuit board (PCB) is used, and it is populated with several electronic components, Thaarugo

    asked by farah on April 1, 2012
  1. cuyamaca

    Eddings Company had a beginning inventory of 400 units of Product XNA at a cost of $8.00 per unit. During the year, purchases were: Feb. 20 600 units at $9 Aug. 12 300 units at $11 May 5 500 units at $10 Dec. 8 200 units at $12

    asked by ali on October 19, 2010
  2. Math

    Jan Gentry is the owner of a small company that pro¬duces electric scissors used to cut fabric. The annual demand is for 9,000 scissors and Jan produces the scissors in batches. On average, Jan can produce 185 scissors per day.

    asked by Deana on September 25, 2011
  3. math help please

    jasper owns a small retail store as a sole proprietor. the business records show that the cost of the stores inventory items has been steadily increasing. the cost of the end of the year inventory is 200,000 and the cost of the

    asked by keri on November 13, 2013
  4. Financial management

    On December 31 of last year, Wolfson Corporation had in inventory 400 units of its product, which cost $21 per unit to produce. During January, the company produced 800 units at a cost of $24 per unit. Assuming that Wolfson

    asked by Mary on September 22, 2011
  5. math

    Eddings Company had a beginning inventory of 400 units of Product XNA at a cost of $8.00 per unit. During the year, purchases were: Feb. 20 600 units at $9 May 5 500 units at $10 Aug. 12 300 units at $11 Dec. 8 200 units at $12

    asked by vivian on October 18, 2010
  6. Inventory

    Jan Gentry is the owner of a small company that pro¬duces electric scissors used to cut fabric. The annual demand is for 9,000 scissors and Jan produces the scissors in batches. On average, Jan can produce 185 scissors per day.

    asked by donna on September 24, 2011

You can view more similar questions or ask a new question.