math

the cost of 2 televisions and 3 dvd players cost 1421 dollars the cost of 1 dvd player is half the cost of of 1 television what is the cost of 1 television. How you could slove in simple math

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 195
asked by zahid
  1. ratio=2+3=5
    cost of 3 television
    3/5 x 1421=852.6
    cost of one television=852.6/3
    =284.2

    fine the price of 1 dvd???

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by khan
  2. This is completely incorrect. This is assuming that the price of one television equals the price of one dvd. Since it tells you that one television equals two dvds, you substitute in 4 dvds for two televisions. So you pretend that there are seven dvds. So the price of one dvd is 1421/ 7. $203. Then double that to get $406

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by Joe
  3. is 17283

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  4. The first answer given by Khan is correct. Although he used the ratio of 3/5 instead of 2/5 which would make more sense considering there were two televisions, not 3. You still get the same answer, though, because they then divided the number they got by multiplying 3/5 and 1,421 by 3. You could multiply 2/5 and 1,421 then divide that answer by 2 and get the same number. If you calculate it out, though, 284.2 is the correct answer. 2 televisions and 3 DVD players, and a DVD player costs half of a television, so you get the equation (284.2*2)*((284.2/2)*3) which does in fact equal 1,421.

    1. 👍 0
    2. 👎 0

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Math

    The cost of 2 televisions and 3 DVD players is $1,421. The cost of 1DVD player is half the cost of 1 television. What is the cost of 1 television?

    asked by Sue on December 10, 2012
  2. Math

    The cost of 2 televisions and 3 dvd player is $1,421. The cost of 1 dvd player is half the cost of 1 television. What is the cost of 1 televison.

    asked by Deanna on October 9, 2013
  3. Algebra

    83. Minimizing Marginal Cost The marginal cost of a product can be thought of as the cost of producing one additional unit of output. For example, if the marginal cost of producing the 50th product is $6.20, it cost $6.20 to

    asked by Terry on November 3, 2011
  4. advanced math

    The marginal cost of a product can be thought of as the cost of producing one additional unit of output. For example, if the marginal cost of producing the 50th product is $6.20, it cost $6.20 to increase productionn from 49 to 50

    asked by kristina on December 3, 2012
  5. mrs sue help

    your friends blue ray dvd player cost 675 dollars less than her hd tv . blue ray player cost 135 use one of the equality properties what is the cost of her Hd tv cost?

    asked by rian on April 16, 2014
  6. epoka university

    1) The cost that is related to the particularly cost object and can be traced to it in an economically feasible (cost-effective) way is called: o Indirect cost o Cost tracing o Direct cost o Variable cost

    asked by evisa gjoni on November 21, 2012
  7. math

    The cost of a DVD is $18.75. Added to this cost is 12% before tax fee. 5% GST, 7% PST. What is the total cost?

    asked by Catherine on June 24, 2014
  8. math

    The cost of a DVD is $18.75. Added to this cost is 12% before tax fee. 5% GST, 7% PST. What is the total cost?

    asked by Catherine on June 23, 2014
  9. Microeconomics

    You own the Wizard of Oz on DVD. The opportunity cost of watching this DVD for the second time: A) is zero. B) is one half the cost of the DVD, as this is the 2nd time you have watched it. C) is the value the alternative use of

    asked by lavern on March 17, 2011
  10. Math

    The cost of staying at a hotel can be found using the function y = 129x + 9.95, where x is the number of days a guest stays at the hotel and y is the cost in dollars. The cost includes a flat fee for Internet access. If the fee

    asked by Anonymous on December 18, 2014

More Similar Questions