microeconomics

Jason wants to hire Maria to tutor him in economics. Jason is willing to pay $30 for the first hour of tutoring, $25 for the second, $20 for the third, $15 for the fourth, and $10 for the fifth. Maria has an opportunity cost per hour of $6 for the first, $9 for the second, $12 for the third, $15 for the fourth, and $18 for the fifth. The initial equilibrium price for tutoring is $15 an hour and hence Maria tutors Jason for 4 hours. Now, Maria realizes that she is the only economics tutor because all the other tutors have graduated. Because she is the only tutor, she has a monopoly and, as a monopolist, Maria decides to charge a price of $25 instead of $15 an hour.
a. At the price of $25 an hour, how many hours will Maria tutor Jason?
b. At the initial equilibrium price of $15 an hour, what was Jason's total consumer surplus and Maria's total producer surplus?
c. At the price of $25 an hour, how many hours will Jason hire Maria to tutor him? What is Jason's total consumer surplus and Maria's total producer surplus?
d. How does the sum of Jason's consumer surplus plus Maria's producer surplus compare at the initial equilibrium price of $15 an hour (part b) and at the new price of $25 an hour (part c)? Comment on any difference.
I just need help with the graph to get myself started...

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  1. biuuhi ujghu_ig

    1. 👍
    2. 👎

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Science

    Kevin and Jason are riding identical bicycles to school. The boys both have the same amount of mass. Kevin is traveling at 20 kilometers per hour, whereas Jason is traveling at 15 kilometers per hour. Which is true? A. Kevin and

  2. Language Arts Help!!

    10 MS. SMITH: {glossing over his misbehavior and adopting a serious tone as she hands Jason a piece of paper} Yes, ok. So, tell me your plan for the project. Have you consulted this project list yet? You really need to quit

  3. algebra

    Jason has volunteered at the pet shelter 3 more times than Keith. Jason has volunteered 12 times. Which equation represents this situation? A 12 + k = 3 B 12k = 3 C k + 3 = 12 D 3k = 12 i chose D because inverse operation and that

  4. Math

    Jason inherited a piece of land from his great-uncle. Owners in the area claim that there is a 45% chance that the land has oil. Jason decides to test the land for oil. He buys a kit that claims to have an 80% accuracy rate of

  1. math

    it costs $12.50 to see a movie at a theater near jason's house. it only costs $1,95 to rent a dvd from an online service a dvd player costs $125 to the nearest whole number, how many movies must jason watch on dvd instead of at

  2. algebra

    Jason took his Siberian Husky dog to the veterinarian. The dog was put on a scale and found to weigh 52 lb. Assume that the population mean weight of Siberian Huskies is 49 lb. with a standard deviation of 7. The weights of

  3. Mathematics

    Jason is tossing a fair coin. He tosses the coin ten times and it lands on heads eight times. If Jason tosses the coin an eleventh time, what is the probability it lands on heads?

  4. Physics

    Jason takes off across level water on his jet-powered skis. The combined mass of Jason and skis is 75 kg (the mass of the fuel is negligible). The skis have a thrust of 200 N and a coefficient of kinetic friction on water of 0.1.

  1. Math URGENT!!!

    Jason bought 10 of the 30 raffle tickets for a drawing. What is the probability that Jason will win all 3 of the prizes if once a raffle ticket wins a prize it is thrown away?

  2. math

    Jason bought 0.7 kg of tomatoes. The tomatoes sell for $1.96 for each kilogram. How much did he pay?

  3. English

    Which detail from the play best supports the conclusion you drew In the previous question? A.) Jason is known to attract attention and not apply himself to his schoolwork. B.) Ms. Smith tells Jason she knew he could always do his

  4. maths

    costs $12.50 to see a movie at a theater near Jason’s house. It costs only $1.95 to rent a DVD from an online service. A DVD player costs $125. To the nearest whole number, how many movies must Jason watch on DVD instead of at

You can view more similar questions or ask a new question.