Math

Ramundus is making a xylophone. So far, he has bars that are 1 3/4 feet 1 7/12 feet and 1 2/3 feet long. What is the length of the longest bar

3/4?

Alana practiced dancing for 11/4 hours on Monday 19/8 hours on Wednesday and 2 3/5 hours on Friday. On which day did she practice on the closest to 2 hours? Explain your reasoning/
Im not sure for this one

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 887
  1. 11/4 = 2 3/4 = 2 30/40
    19/8 = 2 3/8 = 2 15/40
    2 3/5 = 2 24/40

    1. 👍 0
    2. 👎 1
    👩‍🏫
    Ms. Sue
  2. For 2 3/5 how did you get the answer 2 24/40 since it already has the whole number on 2 3/5. Do you put the whole number when you divide?

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  3. Yes. I changed 3/5 to 24/40 so the fractions would have a common denominator.

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    👩‍🏫
    Ms. Sue
  4. So is the answer 11/4

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  5. No. Please reread the question.

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    👩‍🏫
    Ms. Sue
  6. How can I find out which fraction is the closest to 2 hours?

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  7. All of those numbers are over two hours. Which has the smallest fraction?

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    👩‍🏫
    Ms. Sue
  8. 3/8?

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  9. Right.

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    👩‍🏫
    Ms. Sue

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Algebra

    Two eighth-grade classes are selling chocolate bars to raise money for an end-of-year field trip. One class is selling chocolate bars for $3.00 each and has already raised $275.00. The other class is selling chocolate bars for

  2. Science

    A student slides down a slide at recess. After getting off the slide he goes to cross the monkey bars. As he touches the metal of the monkey bars, he gets a shock. How did the electric charge transfer from the slide to his body?

  3. statistics

    A sample of 100 iron bars is said to be drawn from a large number of bars. Whose lengths are normally distributed with mean 4 feet and S.D 0.6ft. If the sample mean is 4.2 ft, can the sample be regarded as a truly random sample?

  4. algebra

    maria and tim sold candy bars for a fundraiser.maria sold 7 less than twice the number of candy bars that tim sold.in total maria and tim sold 137 candy bars.find the amount of candy bars sold by each

  1. math

    An online retailer sells two packages of protein bars. Package A: 10-pack of 2.1 ounce bars Cost A: $15.37 Package B: 12-pack of 1.4 ounce bars Cost B: $15.35 1)Which package has the better per bar? 2)Which package has the better

  2. math

    Tony had an equal number cranberry bars and walnut bars. He gave away 66 cranberry bars. He then had 4 times as many walnut bars as cranberry bars left. How many bars did he have at first?

  3. Math

    Can anyone help with this question? Your backpack contains 2010 chocolate bars, which you are going to divide between your best friend and yourself. You think you are a nice person, so you will give your best friend more than zero

  4. Math :))

    Sarah's youth group is selling candy bars for a fundraiser. The candy bars cost $1.50 each. To date, they have raised $900. Their goal is to raise more than $2,550. How many more candy bars, x, do they need to sell to reach their

  1. Econ

    The process that produces Sonora Bars (a type of candy) is intended to produce bars with a mean weight of 55 gm. The process standard deviation is known to be 0.77 gm. A random sample of 49 candy bars yields a mean weight of 55.82

  2. algebra

    maria and tim sold candy bars for a fundraiser. maria sold 7 less than twice the number of candy bars that tim sold. in total maria and tim sold 137 candy bars. how many candy bars were sold by each?

  3. math

    Which is the best buy? Group of answer choices $19.25 for 11 candy bars $15.39 for 9 candy bars $17.30 for 10 candy bars $22.62 for 13 candy bars

  4. math

    Which has the lower unit price? Soap. brand A:$1.34 for 3 bars. brand B:$1.44 for 4 bars. i think it is b.

You can view more similar questions or ask a new question.