Math

I have a question:

How would you solve this?

a dozen dozen apples at half a dozen dimes a dozen?

In this cause is dozen 12? And half a dozen dimes in 60 cents?



would that be 120? b/c a dozen dozen is 24 so u have 24 apples and then you have 60 cents per dozen so two dozen would be 120?

a dozen dozen is 144. I have that cleared

a dozen dozen is 144. I have that cleared

if it's 60 cents per dozen, then wouldn't it be 12*60

Yes, a dozen is 12, and half a dozen dimes is 60 cents. Are you trying to find the price?

If you are, then:
60 cents for a dozen of apples
sooo if you need the price of a dozen dozens, you would need to figure out:
60x12
Because there are 12 dozens, and each dozen is 60 cents!

I'm sorry if that wasn't the answer that you were looking for.

and a dozen dozen is 144 correct?

yes.

Thank-you =)

So half a dozen dozen is 144/2 so that's 72 correct?

So half a dozen dozen is 144/2 so that's 72 correct?

60x12=720
Therefore, a dozen dozens of apples, priced at 60 cents a dozen, would cost $7.20

ok thanx but what is:

So half a dozen dozen is 144/2 so that's 72 correct?

half a dozen dozen is 72 :)

yeah

Thank-you

I don't understand this question:

half dozen dozen oranges at a dozen a half dozen

yes! :)

I have a second part that i am not comprehending.

a half dozen dozen oranges at a dozen a half dozen

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 300

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. math

    Sarah bought 18 eggs from the store. How many dozen eggs did she buy? (1 dozen = 12) 1+1/2** 1+1/3 1+1/4 1+1/6

  2. maths

    a man bought 360 eggs at rs 12 per dozen. 60 eggs were broken and 30 were rotten. find his profit and loss percent . if he sells the rest of the eggs at rs 15 per dozen.

  3. statistics

    Blossom's Flowers purchases roses for sale for Valentine's Day. The roses are purchased for $10 a dozen and are sold for $20 a dozen. Any roses not sold on Valentine's Day can be sold for $5 per dozen. The owner will purchase 1 of

  4. Maths

    A shopkeeper purchases 50 dozen eggs at Rs. 16 per dozen. Of these 40 eggs were found to be broken. At what price should he sell the remaining eggs in order to make a profit of 5%?

  1. Math

    1/3 of the 6 dozen fruits in a fruit seller's cart are apples.If 1/4 of all the fruits are oranges and the rest of the fruits are bananas,find how many dozen of bananas are there in a fruit seller's cart?

  2. Math

    For $4.50 a grocer buys a case of fruit which contains 14 dozen. She knows that 4 dozen will spoil before she sells them. At what price per dozen must she sell the good ones to gain 1/3 of the whole cost? is there any quick way to

  3. computer science

    A Bagels store charges 75 cents per bagel for orders of less than a half-dozen bagels and 60 cents per bagel for orders of a half-dozen or more. Assume that the number of bagels ordered has been stored in a variable named

  4. Math

    For $1.80 a grocer buys a case of fruit which contains 12 dozen. She knows that tow dozen will spoil before she sells them. At what price per dozen must she sell the good ones to gain 1/3 of the whole cost?

  1. Algebra

    Bakery has bought 250 pounds of muffin dough. They want to make waffles or muffins in half-dozen packs out of it. Half a dozen of muffins requires 1 lb of dough and a pack of waffles uses 3/4 lb of dough. It take bakers 6 minutes

  2. Arithmetic

    If pencils are bought at 70 cents per dozen and sold at 3 for 20 cents, the total profit on 6 dozen is?

  3. math

    A woman bought 50 dozen eggs at ₹16 a dozen. Out of these,20 eggs were found to be broken. She sold the remaining eggs at ₹1.50 per egg. Find her gain or loss percent.

  4. Mathematics

    Two dozen eggs and a loaf of bread costs K17.50. Half a dozen eggs and two loaves of bread costs K14. Find the cost of a dozen egg.

You can view more similar questions or ask a new question.