Math

Describe a simple process for using rates and unit prices that might help someone who is having difficulty understanding these concepts.

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 106
asked by Sherri
  1. You can compare a 12-pack of a soft drink with the price for an individual can. This site can also help you.

    http://www.eduplace.com/math/mathsteps/6/e/

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. math

    I am having a difficult time calculating rates and unit prices. Can someone describe a simple process for using rates and unit prices that will help me understand these concepts? I searched Google under the key words "rates 'unit

    asked by jeff on February 2, 2007
  2. math

    Describe a simple process for using rates and unit prices that might help someone who is having difficulty understanding these concepts. Include either an example from the text or one of your own to explain the solution process. I

    asked by ashley-help please! on August 1, 2007
  3. Math

    Describe a simple process for using rates and unit prices that might help someone who is having difficulty understanding these concepts. Include either an example from the text or one of your own to explain the solution process.

    asked by Lisa on May 13, 2008
  4. MAth

    Describe a simple process for using rates and unit prices that might help someone who is having difficulty understanding these concepts. Include either an example one of your own to explain the solution process. 2. i cant think of

    asked by dawn on June 30, 2008
  5. math

    Describe a simple process for using rates and unit prices that might help someone who is having difficulty understanding these concepts. Include either an example from the text or one of your own examples to explain the solution

    asked by on June 30, 2010
  6. math

    Describe a simple process for using rates and unit prices that might help someone who is having difficulty understanding these concepts

    asked by Sam on October 14, 2008
  7. Math

    Describe a simple process for using rates and unit prices that might help someone who is having difficulty understanding these concepts? I do not understand what this is asking, can someone explain what it is wanting?

    asked by A.W. on December 2, 2008
  8. Math.. check answer please

    Describe a simple process for using rates and unit prices that might help someone who is having difficulty understanding these concepts. Include either an example from the text or one of your own to explain the solution process.

    asked by scooby91320002 on November 4, 2008
  9. math

    a simple process for using rates and unit prices

    asked by Anna on August 24, 2009
  10. math/unit rate

    please help me find the definition for unit rate. It depends upon what kind of unit. Go to www.google.com and type in unit rate. There is one source there for hotel unit rates, another for unit rates for the medical field, etc.

    asked by hannah on September 26, 2006

More Similar Questions