math

The coffee shop shop has nine apple pies cut into fourths. Each piece sells for $1.50. How much are all the pieces worth?

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  1. 4 * 9 * 1.50 = $________

    1. 👍
    2. 👎
    👤
    Ms. Sue
  2. The answer is $84.00. Since i know it's right thank you. :)

    1. 👍
    2. 👎
  3. $18.65
    u are very welcome oh and the way i figured it out was u have to mutiply 9 and 4 and u get 36 then u mutiply $1.50 and 36 and u get $18.65

    1. 👍
    2. 👎
  4. Don't you mean $84.00??????

    1. 👍
    2. 👎
  5. 1,987 dollars and 56 cents

    1. 👍
    2. 👎
  6. 18.65 correct !

    1. 👍
    2. 👎
  7. The answer is 54. If each pie is cut in fourths and each piece cost $1.50 then the whole pie cost $6. And if they are nine pies then you multiply 9x6 which will be equal to 54.

    1. 👍
    2. 👎

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Language Arts

    1. Which of the following sentences uses the past perfect verb tense. A) By June, I will have owned the camera shop for a decade. B) After it was sold, I had owned the camera shop for 12 year as C) I cannot recall a time when I

  2. Math

    A pizza shop charges $2.00 for a slice that is one-eighth of a pizza and $3.00 for a slice that is one-fourth of a pizza. One day the pizza shop makes 6 pizzas. How much more money will they make if they slice all the pizzas into

  3. language arts

    Which sentence contains an example of alliteration?(1 point) The pretty purple petals of the flowers made the arrangement beautiful. The shop was filled with brightly colored flowers.------- The owner of the shop chose at least

  4. Statistic

    Mamma Temte bakes six pies a day that cost $2 each to produce. On 15% of the days, she sells only two pies. On 27% of the days, she sells 4 pies, and on the remaining 58% of the days, she sells all six pies. If Mamma Temte sells

  1. Language Arts

    Which of the following sentences uses the past perfect verb tense? A. By June, I will have owned the camera shop for a decade. B. After it was sold, I had owned the camera shop for 12 years. C. I cannot recall a time when I have

  2. ALGEBRA 2

    An apple pie uses 4 cups of apples and 3 cups of flour. An apple cobbler uses 2 cups of apples and 3 cups of flour. You have 16 cups of apples an 15 cups of flour. When you sell these at the Farmers market you make $3.00 profit

  3. math

    A coffee shop sells a ceramic refill mug for $8.95. Each refill costs $1.50. Last month Rose spent $26.95 on a mug and refills. How many refills did she buy? THIS IS AN EQUATION

  4. maths

    a man spent 4/7 of his money in one shop , if 1/3 of the remainder in another shop , and 4/7 of what still remained in a thired shop. if he still had $40 left, what was his original sum.

  1. Math

    A gift shop buys greeting cards at $3.50 each, and sells them at an 80% markup. At what price does the gift shop sell each greeting card?

  2. math

    Sal made a map of his neighborhood.According to his map,Sal's house is 6 units away from the grocery store. The grocery store is 5 units away from the coffee shop.The coffee shop is 1 unit from Sal's house.How is this possible?

  3. Math

    A souvenir shop sells about 200 coffee mugs each month for 6$ each. The shop owner estimates that for each $0.50 increase in the price, he will sell about 10 fewer coffee mugs per month. a. How much should the owner charge for

  4. mathematics

    A watch was sold in both Shop A and Shop B. The usual price of the watch was the same in both shops. During a sale, Shop A offered a 20% discount for the watch and Shop B offered a 30% discount on the same watch. Jason had some

You can view more similar questions or ask a new question.