math

Use the nutritional information about candy bars given in the table to answer the questions.

(a) What is the mean calories from fat? (Round the answer to the nearest hundredth.)
1 calories

(b) What is the median (in grams) of total fat?
2 g

(c) What is the mode (in grams) of the serving size?
3 g
0

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 129
  1. No table . .

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. math

    Which is the best buy? Group of answer choices $19.25 for 11 candy bars $15.39 for 9 candy bars $17.30 for 10 candy bars $22.62 for 13 candy bars

    asked by antwan on November 1, 2019
  2. Math

    Shelby made $200 from selling candy bars, Large x, candy bars sell for $4 each and smaller y, candy bars for $2 each. Write an equation to represent how many of each type of candy she sold to earn the $200.

    asked by Victoria on January 2, 2017
  3. Math

    At a grocery store candy bars are priced 4 for $2.00. LaWanda needs 12 candy bars for a party which equation can be used to find P the total price of 12 candy bars P=12 divided by 2

    asked by Jerald on February 15, 2013
  4. Econ

    The process that produces Sonora Bars (a type of candy) is intended to produce bars with a mean weight of 55 gm. The process standard deviation is known to be 0.77 gm. A random sample of 49 candy bars yields a mean weight of 55.82

    asked by alex on April 22, 2014
  5. statistics

    The process that produces Sonora Bars (a type of candy) is intended to produce bars with a mean weight of 55 gm. The process standard deviation is known to be 0.77 gm. A random sample of 49 candy bars yields a mean weight of 55.82

    asked by Anonymous on April 22, 2014
  1. stat

    the process that produces sonora bars a type of candy is intended to pduce bars with a mean weight of 56 gm. The process standard deviation is known to be 0.77gm. A random sample of 49 candy bars yields a mean weight of 55.82 gm.

    asked by christopher on December 11, 2012
  2. Economics -- HELP!!!

    Recall the application about price controls and the candy bars. During World War II, the U.S. government imposed price controls to set maximum prices on all different products, including candy bars. How did the candy bar producers

    asked by Angela on May 21, 2017
  3. Math

    Jason has to sell a box of candy bars for a fundraiser. Yesterday he sold 1/3 of the total number of candy bars that came in the box, and today he sold 3 candy bars. If his sales for these two days was 11/30 of the total number of

    asked by Anon on July 21, 2013
  4. Math :))

    Sarah's youth group is selling candy bars for a fundraiser. The candy bars cost $1.50 each. To date, they have raised $900. Their goal is to raise more than $2,550. How many more candy bars, x, do they need to sell to reach their

    asked by abella on December 7, 2018
  5. Chemistry

    A researcher studying the nutritional value of a new candy places a 4.90 gram sample of the candy inside a bomb calorimeter and combusts it in excess oxygen. The observed temperature increase is 2.75 Celsius. If the heat capacity

    asked by Carey on February 10, 2012

More Similar Questions