math

a merchant buys 2 quantities of rice at Rs60 and Rs40 per kg respectively .He pays a total of Rs 1000.On the other hand he paid a flat rate of Rs 500 per kg.He would have paid 10% more.How many kg of each type of rice did he buy?

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 154
  1. Let x = rice at Rs60, and y = rice at Rs40. Assuming you have a typo, and meant Rs50/kg, we have

    60x + 40y = 1000
    50(x+y) = 1050

    x=8, y=13

    1. 👍 0
    2. 👎 0

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Math - for Reiny

    Mandy finds she can get a discount on corn cobs if she buys in bulk. She can get 100 kilograms of corn cobs for $160 from Matt, on condition that she buys at least 100 kilograms. From another supplier, Robert, she can buy small

    asked by Grace on June 2, 2019
  2. ugh.... world history....

    what region is called china's "rice bowl"????????????????? thanks bunches!!!!!!!!!!! One third of China's rice crop is grown in the southeast - this area is called "China's rice bowl." ur welcome

    asked by shanaid on May 17, 2007
  3. English

    Posted by rfvv on Wednesday, September 15, 2010 at 10:00pm. 1. Tell me more about rice cake. 2. Tell me a lot about rice cake. (What is the part of speech of 'more'? A noun or an adverb? Are both the same?) English - Ms. Sue,

    asked by rfvv on September 15, 2010
  4. Math

    Jana buys a dress for $25.98 and a blouse for $14.99. The sales tax is $2.46. a. What is the total cost of her purchase? b. If Jana pays with a $50 bill, how much change should she receive? $25.98 + 14.99 + 2.46 = $43.43 50-

    asked by Hayley on August 10, 2017
  1. eco

    Assume that American rice sells for $100 per bushel, Japanese rice sells for 16,000 yen per bushel, and the nominal exchange rate is 80 yen per dollar. Suppose that rice is the only commodity in the world. What would happen to the

    asked by Karen on November 19, 2008
  2. Math

    A merchant buys cloth at $1.60 per yard. At what price per yard should he list the cloth so that he may sell it at a discount of 20% from the list price and still make a profit of 20% of the SALE PRICE?

    asked by Michelle on July 5, 2011
  3. math

    A woman buys a $ 78 necklace at a jewelry store. She gives the jeweler a check for $ 100. Because he does not have the $ 22 change, he goes to another merchant next door. There he exchanges the woman's check for $ 100 in cash. He

    asked by abby on July 10, 2014
  4. mathematics

    A kilogram of rice costs $6. What is the cost of 400g of the rice.

    asked by Anonymous on July 2, 2015
  1. Physics

    What is the difference between scalar and vector quantities and what two methods are used to describe vectors? Answer: Scalar quantities measure only distance (speed) while vector quantities measure both distance and direction, (

    asked by Lucina on January 6, 2015
  2. Math

    Sara buys a washer and a dryer for $2112.She pays $500 and borrows the remaining amount. A year and a half later she pays off the loan, which compounded semi-annually, was Sara being charged.

    asked by Annie on January 12, 2012
  3. maths-ARITHMETIC PROGRESSIONS

    A person buys a refrigerator for rupees 12000. He pays rupees 6000 in cash and agrees to pay the balance in 12 annual instalments of rupees 500 each. If the rate of interest is 12% and he pays it with instalments on the unpaid

    asked by Anonymous on February 24, 2013
  4. Math

    Mia buys 3 gallons of gas that costs d dollars per gallon. Bob buys g gallons of gas that costs $3 per gallon. a) Write an expression for the amount Mia pays for the gas. b) Write an expression for the amount Bob pays for the gas.

    asked by Maria on January 6, 2015

You can view more similar questions or ask a new question.