math 1

Kelly interviewed 75 customers at Borders about their magazine subscriptions. The revealed the following information:



32 had a subscription to Fortune

20 had a subscription to Newsweek

23 had a subscription to Time

9 had a subscription to Fortune and Newsweek

13 had a subscription to Fortune and Time

5 had a subscription to Newsweek and Time

4 had a subscription to all three magazines



Kelly’s supervisor wants to know how many customers subscribed to Fortune or Time magazine. Can this information be determined from Kelly’s report? If so, find the number of customers that subscribed to Fortune or Time magazine.

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 163
  1. construct a Venn diagram with three overlapping circles, labeled F, N, and T for the 3 magazines

    Fill in form the centre outwards, that is, place 4 in the intersection of all 3
    9 in the intersection of only the F and T overlaps, (9+4 = 13)
    etc

    Fortune OR time would be the total of all the different part except those that subscribe to ONLY N

    1. 👍 0
    2. 👎 0

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Math

    The 24 students in Mr. Brown's homeroom sold 72 magazines subscriptions. The 28 students in Mrs. Garcia's homeroom SortIt 98 magazine subscriptions. Whose homeroom sold more magazine subscriptions per student? Explain your

    asked by Lennox on April 12, 2017
  2. algebra 2

    Mildred sold magazine subscriptions with three prices: $22, $18, and $15. She sold 2 fewer of the $22 subscriptions than of the $18 subscriptions and sold a total of 33 subscriptions. If her total sales amounted to $591, how many

    asked by Anonymous on May 25, 2010
  3. Math

    The 24 students in Mrs. Merchiore's homeroom sold 72 magazine subscriptions. The 28 students in Ms. Chapman's homeroom sold 98 magazine subscriptions. Whose homeroom sold more magazine subscriptions per student? How many?

    asked by Zoey on April 16, 2020
  4. math

    Jessica sold 210 magazine subscriptions during a fundraiser at her school. The subscriptions either cost $23 per year or $45 for two years. Her sales totaled $6,150. How many one-year and how many two-year subscriptions did

    asked by Irene Wu on January 28, 2015
  5. mathamatics

    You and your friend are selling magazine subscriptions for a fundraiser. After w weeks, you have sold (7w+6) subscriptions and your friend has sold (9w+2) subscriptions. a. Write an expression in simplest form that represents the

    asked by Annabella on May 1, 2020
  1. 7th grade math

    Not sure how to solve this: Suppose your school is selling magazine subscriptions. Each subscription cost $20. the company pays the school half of the total sales in dollars. The school must also pay a one-time fee of $18. What is

    asked by Alexis on October 17, 2014
  2. 7th grade math

    Not sure how to solve this: Suppose your school is selling magazine subscriptions. Each subscription cost $20. the company pays the school half of the total sales in dollars. The school must also pay a one-time fee of $18. What is

    asked by Alexis on October 16, 2014
  3. Math

    The students in Mrs. Garcia's class will sell magazine subscriptions to raise money for the new playground equipment. The statistics from the magazine company show that one out of every 5 people asked will buy a subscription.

    asked by Francine on April 26, 2018
  4. math

    3.Students at one school sell magazine subscriptions to raise money for athletic equipment. The school keeps 20% of sales. How many dollars worth of subscriptions must be sold to make $1500?

    asked by Johnny on July 8, 2014
  5. Math algebra

    1) Charlie plans to sell twice as many magazine subscriptions as Patrick. If Charlie and Patrick need to sell at least 100 subscriptions in all, what inequality could be used to determine how many subscriptions, x, Charlie needs

    asked by Anonymous on March 11, 2014

More Similar Questions