Marketing

Compete the break even point in dollars. Selling price = $2.00, Variable cost = $1.00, Fixed cost = $150,000

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 184

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Personal Finance

    Check my work pls. 1. The components of ___ are variable costs and fixed costs. A. Entire cost B. Total cost* C. Complete cost D. Required cost 2. What is the margin of safety? A. How much sales can fall before a business starts

  2. Statistics

    A mail order company has sent a questionnaire to each of its customers, asking how many of the previous year's promotions prompted orders that would not have otherwise been made. The accompanying table lists the probabilities that

  3. CVP Analysis - Business Math

    Engineering estimates show that the variable cost of manufacturing a new product will be $35 per unit. Based on market research, the selling price of the product is to be $120 per unit and variable selling expense is expected to

  4. Accounting

    For the past year, Hornbostel Company had fixed costs of $6,552,000, a unit variable cost of $444, and a unit selling price of $600. For the coming year, no changes are expected in revenues and costs, except that a new wage

  1. math

    Suppose the cost function associated with a product is C(x) = cx + F dollars and the revenue function is R(x) = sx, where c denotes the unit cost of production, s the unit selling price, F the fixed cost incurred by the firm, and

  2. Calculus

    A company decides to begin making and selling computers. The price function is given as follows: p=−70x+4000, where x is the number of computers that can be sold at a price of p dollars per unit. Additionally, the financial

  3. Accounting

    CollegePak Company produced and sold 60,000 backpacks during the year just ended at an average price of $20 per unit. Variable manufacturing costs were $8 per unit, and variable marketing costs were $4 per unit sold. Fixed costs

  4. algebra

    XYZ Company plans to market a new product.Based on its market studies,the company estimates that it can sell 5500 units in 2004.The selling price will be birr 2 per unit.Variable costs are estimated to be 40% of the selling

  1. accounting

    The following information relates to Vice Versa Ventures for calendar year 20XX, the company’s first year of operations: Units produced 20,000 Units sold 17,000 Selling price per unit $35 Direct material per unit $5 Direct labor

  2. calculus

    A manufacturer produces bolts of fabric with a fixed width. The quantity q of this fabric (measured in yards) that is sold is a function of the selling price p (in dollars per yard), so we can write q = f(p).Then the total revenue

  3. math

    Suppose a company has fixed costs of $45,600 and variable cost per unit of 1/3x + 444 dollars, where x is the total number of units produced. Suppose further that the selling price of its product is 2368 − 2/3x dollars per unit.

  4. cost/managerial

    andromeda company's break even point is 2,400 units. variable cost per unit is $42; total fixed costs are 67,200 per year. what price does andromeda charge?

You can view more similar questions or ask a new question.