Math Help!

Write an expression in algebra for each of the following:

1. the number of cents in x dimes
2. the difference if four is subtracted from x
3. the sum of three consecutive integers
4. the product of three consecutive integers

plz help i don't get these questions

Use N to indicate number.

1. X cents = 10N Dimes

2. The difference between what and what? Unclear.

3. X + (X + 1) + (X + 2) or X + (X - 1) + (X - 2)

4. Using the information from #3, you should be able to do this yourself.

I hope this helps. Thanks for asking.

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 111
asked by Ella

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Algebra

    A soda cost A cents for each bottle, including the deposit, but there is a refund of B cents on each empty bottle. How much must you pay for X bottles if you bring back Y empties? I need to know how to write an algebra

    asked by Mike 50 on May 13, 2009
  2. Math( 7th grade advanced math so 8th grade math)

    Salvador bought 3 pounds of oranges that cost x cents per pound, a cucumber for 59 cents, and 2 bananas for 35 cents. Write an expression in simplest form that represents the amount spent. I don't understand how you would write

    asked by Jacobe on October 16, 2016
  3. Math

    Write an expression for each quantity. 1. the value in cents of 5 quarters 2. the value of cents of q quarters 3. the number of months in 7 years 4. the number of gallons in 21 quarts 5. the number of gallons in q quarts Thank

    asked by Cindy on June 13, 2011
  4. Maths Year 10 Equations

    A shopkeeper bought x pens for $21. a) write down an expression, in terms of x, for the cost, in cents, of each pen b) the shopkeeper gave 2 pens to his sons and sold each of the remaining pens at 8 cents more than he paid for it.

    asked by Patricia on July 11, 2016
  5. Algebra

    Hi I’m having a lot of trouble with algebra 1) write an algebraic expression to represent the sum of five times a number and 17 1:5x+17 2: 5x-17 3: 5(x+17) 4: 5+17x

    asked by Cece on November 12, 2018
  6. Math

    How do I set this problem up and solve it. Mrs. Muniz's algebra class was collecting money for a party. The class decided that each student should give the same amount of money. They collected a total of $9.61. If everyone used 5

    asked by Megan on February 15, 2007
  7. Algebra

    How can algebra be used to solve this problem? The boy solved 10 problems correctly at 8 cents a problem for a total of 80 cents, and 16 incorrectly at the cost of 5 cents for a total of 80 cents. Therefore, neither the boy nor

    asked by Kate on June 22, 2009
  8. 5th grade

    I need a little help on this worksheet I got... I have an answer but I'm not sure if it is correct. ALGEBRA--- Translate each verbal expression into an algebraic expression. Then, simplify the expression. 1. Two sets of the sum of

    asked by Sahana Epari on July 4, 2009
  9. ALGEBRA

    How do i do this?? i am sooo confused. can someone please help me?? Janet, Chrissy, and Jack want to divide their grocery bill evenly. They bouoght a apples for 90 cents each, b bananas for 60 cents each, and c cantelopes for

    asked by CLARISSA on September 24, 2008
  10. maths

    A box of 12 table costs 21 cents.The same brand is packaged in bottles containing 100 tablets and sells for $1.50 per bottle.How much is saved per dozen, by purchasing the larger amount? 1. 1/4 cents 2. 1 cents 3. 1/2 cents 4. 1

    asked by Johnny on May 23, 2014

More Similar Questions