Math

A DVD producer has fixed costs (factory, machinery, and money paid to the recording artist) of $406,000. Additionally, for every DVD produced, the company spends $5 for materials and labor. The DVDs can be sold for $12 each.
a) Define a function, which gives the producer’s total cost in terms of the number of DVDs produced.

b) Define another function, which gives the total revenue in terms of the number of DVDs sold.


(c) Graph both the functions on the same set of axes.

(d) Locate the point of intersection.

(e) How many DVDs must they produce so that cost equals revenue (they breakeven)?

asked by LimaBeans93
  1. c = 406000 + 5n
    r = 12n

    at breakeven, c=r
    406000+5n=12n
    406000=7n
    n = 58000

    posted by Steve

Respond to this Question

First Name

Your Answer

Similar Questions

  1. Math

    Belmont Records produces DVD records. The fixed costs for producing a record are $160,000, and unit cost amount to 85 cents per record. The revenue is $5 per DVD. (a) How many DVDs must be sold in order to break even? (b) Find the
  2. math

    A video store charges $3.50 to rent a DVD. Every fourth DVD that a customer rents is free. Brooke paid a total of $252 last year for renting DVDs. How many free DVDs did she receive?
  3. math

    A video rental company offers a plan that includes a membership fee of $8 and charges $2 for every DVD borrowed. They also offer a second plan, that costs $14 per month for unlimited DVD rentals. If a customer borrows enough DVDs
  4. Math

    A video rental company offers a plan that includes a membership fee of $6 and charges $2 for every DVD borrowed. They also offer a second plan, that costs $48 per month for unlimited DVD rentals. If a customer borrows enough DVDs
  5. Algebra story problem, check please?

    Dan purchases dvd's from a website, each dvd costs 11 dollars, and the shipping and handling fee is 6.95, dan is charged a total of 50.95, how many dvds did he purchase? A) Label a variable and write an equation: 11(x)+6.95=50.95
  6. algebra

    A video rental company offers a plan that includes a membership fee of $6 and charges $2 for every DVD borrowed. They also offer a second plan, that costs $48 per month for unlimited DVD rentals. If a customer borrows enough DVDs
  7. algebra

    a dvd costs twice as much as a music cd. jack buys 2 dvds and 2 cds and spends 45 dollars. determine how much one cd costs
  8. Managerial Economics

    A television station is considering the sale of promotional DVDs. It can have the DVDs produced by one of two suppliers. Supplier A will charge the station a set-up fee of $1200 plus $2 for each DVD; supplier B has no set-up fee
  9. Managerial Economics

    (Economyst Only Please): A television station is considering the sale of promotional DVDs. It can have the DVDs produced by one of two suppliers. Supplier A will charge the station a set-up fee of $1200 plus $2 for each DVD;
  10. math

    It costs $12.50 to see a movie at a theater near Jason's house. It costs only 1.95 to rent a DVD from an online service. A DVD player costs $125. To the nearest whole number, how many movies must Jason watch on DVD instead of at

More Similar Questions