Chemistry

Assume electricity cost 15 cents kw per hour....using the energy requirements.what is the per gram cost of energy to produce Na + AL?

Useful info: 2NaCL --> 2Na + CL2

around 600 degree C; 14 KJ per g Na.

Al-
2Al2O3-->4Al+3O2
1000 degrees C; 30 KJ per g Al
in cryalite (Na3AlF6) so can be liquid below Tm~2000 degrees C

The 15 cents you quoted would be per kilowatt-hour, not per kw/hour. Energy is the product of power and time.

For Na, if you need 14,000 J of electricity to make 1 gram, then make the conversions 14,000 J = 14,000 Watt-second= 14 kw-second = 14/3600 kw-hour = 0.00389 kw-hour

The cost would be 15 cents/kwh x 0.00389 kwh = 0.058 cents

Do the aluminum question the same way.

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 156

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. science.......

    An electric bulb is marked 220v60w. An ammeter in the circuit shows the bulb uses a current of 0.2727A. The bulb burns for an hour. Calculate the following: A. The electrical energy consumption B. The cost for the bulb to burn for

    asked by owamiii on April 7, 2015
  2. phyical science

    A microwave oven has a power requirement of 1235 W. A frozen dinner requires 6.0 min to heat on full power. (a) How much electrical energy (in kWh) is used? 1 kWh (b) If the cost of electricity is 12 cents per kWh, how much does

    asked by ashley on September 4, 2010
  3. Math

    How much does it cost in dollars to watch the 5.00 hour-long coverage of the Super Bowl on a 115 Watt television set? Assume that one kWh electricity costs 9.41 cents.

    asked by Julie on July 14, 2015
  4. math,algebra

    I have to write a linear cost function for the situation given. And identifying all variables used. the problem reads: A parking garage charges 50cents plus 35 cents per hal-hour. This is what i tried but i am definately not sure

    asked by mathstudent05 on May 24, 2007
  5. Physic

    Fan -- 15W Heating elements -- 1.2kW Mains -- 240 A) calculate the weekly cost of having the fan heater with the warm air setting on for 3hours each day. Assume that the cost of electricity is 0.25 cents per kWh.

    asked by Janice on June 6, 2011
  6. MATH

    I am new to this site. I am not sure if my last post went thru, with my calculations for review, so I will copy and paste my entire query. Thanks for your assistance. === Additional questions: this is for a form I need to fill out

    asked by E on September 6, 2016
  7. Math- Linear Programming

    A dog food is to be mixed from three kinds of ingredients: rolled oats, beef parts, and whey. The cost of each is 20 cents, 40 cents, and 35 cents per lb. Each ingredient contains 50, 450, and 200 units of protein and 350, 65, and

    asked by Melissa on March 6, 2011
  8. Physics

    At 7.65 cents per kilowatt-hour, what does it cost to operate a 10.0 hp motor for 6.00 hr? At 7.65 cents per kilowatt-hour, what does it cost to leave a 75.0 W light burning 24.0 hours a day?

    asked by Ana on March 6, 2011
  9. math

    Consumers pay for electricity by the kilowatt-hour (the amount of electricity used by a 1,000-watt appliance in one hour). If electricity costs 10cents per kilowatt-hour, what is the cost of running a 100-watt lamp for 1. 1 hour?

    asked by Mike on December 7, 2010
  10. Physics

    Ken has five 200W security lights on outside of home. How much energy do the security lights use in 8 hrs? If the cost of electricity is 8 cents per kWh,what is the cost of operating the security lights ? Please help I'm not sure

    asked by Cherie on March 12, 2014

More Similar Questions