word problem(algebra)

at the market, a pear cost b cents&an apple cost 7 cents less than a pear.Mrs Ravi bought 4 pears&an apple.Find the total amount Mrs Ravi paid in terms of b. Help me!

  1. 👍 2
  2. 👎 1
  3. 👁 1,684
  1. cost of pear = b
    cost of apple = b-7

    amount paid = 4b + b-7 = 5b-7

    1. 👍 1
    2. 👎 3
  2. Wrong

    1. 👍 0
    2. 👎 1

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. math

    A rectangular box with a volume of 320 cubic units is to be constructed with a square base and top. The cost per square foot of the bottom is 15 cents, for the top 10 cents, and for the sides is 2.5 cents. Find the dimensions that

  2. Math (algebra)

    Could you help me with this math question: A can in the shape of a right circular cylinder is required to have a volume of 500 cubic centimeters. The top and bottom are made of material that costs 11 cents per square centimeter,

  3. Prob. Math

    Sarah draws a card from a deck of 52 cards. She receives 40 cents for a heart, 50 cents for an ace, and 90 cents for the ace of hearts. The cost of a draw is 15 cents. How much will Sarah lose if she plays this game?

  4. math

    3 apples plus 2 pears cost .78 but 2 apples and 3 pears cost .82. What is the cost of 1 apple and 1 pear?

  1. Math

    A truck is carrying pear juice, cherry juice, and apple juice bottles in a ratio of 3:1:3, If there are 16 cherry juice bottles how many juice bottles in all? Pear juice #? Cherry juice 16 Apple juice #? 3:1, 1:3 3pears to

  2. algebra

    An apple, 2 oranges and 3 pears cost £2.10 altogether. An orange and a pear cost 64 pence. How much more does an apple cost than a pear?

  3. arithmetics

    mrs sue you answered my questions yesterday. How do you figure 8 percent of 75? on number 2 can you tell me how 1/3 of an hour is 20 minutes? number 3 how do you times 1 1/2 times $8.60 i get the 4th one thank you on the last one.

  4. Math

    An apple cost x cents and an orange costs y cents more than an apple .Express the cost of 8 apples and 12 oranges in term of X and Y.

  1. Pre Calculus

    A cylinder shaped can needs to be constructed to hold 200 cubic centimeters of soup. The material for the sides of the can costs 0.02 cents per square centimeter. The material for the top and bottom of the can need to be thicker,

  2. Math

    In a store, pencils have one price and pens have another. 3 Pencils and 2 pens cost 78 cents. 2 pencils and 3 pens cost 72 cents. How much does 1 pencil and 1 pen cost? Help! I don't get this.

  3. math

    A local photocopying store advertises as follows. " We charge 9 cents per copy for 150 copies or less, 6 cents per copy for each copy over 150 but less than 210 , and 3 cents per copy for each copy 210 and above. " Let x be the

  4. Math

    A pear contains 30 calories more than an apple. Ten apples have as many calories as seven pears. Find the number of calories in an apple and in a pear.

You can view more similar questions or ask a new question.