help with hw

convert : 60 cents per doz oranges to cents per orange

please show me the work......

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 187
  1. 0.60 / 12 = $0.05 = five cents per orange

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    👩‍🏫
    Ms. Sue

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Algebra / direct variations

    Select all of the following that are a direct variation. Songs are 99 cents each to download. Tickets for rides at the fair are $1 each. Arcade games are 50 cents or $1. To go tubing it is $5 to rent the tube and $7 for each hour

  2. math

    A rectangular box with a volume of 320 cubic units is to be constructed with a square base and top. The cost per square foot of the bottom is 15 cents, for the top 10 cents, and for the sides is 2.5 cents. Find the dimensions that

  3. Prob. Math

    Sarah draws a card from a deck of 52 cards. She receives 40 cents for a heart, 50 cents for an ace, and 90 cents for the ace of hearts. The cost of a draw is 15 cents. How much will Sarah lose if she plays this game?

  4. Math

    a photocopy store advertises the following prices: 5 cents per copy for the first 20 copies, 4 cents per copy for the 21st through 100th copy, and 3 cents per copy after the 100th copy. Let x be the # of copies, and let y = the

  1. Math

    An apple cost x cents and an orange costs y cents more than an apple .Express the cost of 8 apples and 12 oranges in term of X and Y.

  2. ALGEBRA

    Mae open her coin purse and found pennies,nickels and dimes with a total value of $2.85.If there are twice as many pennies as there are nickels and dimes combined.How many pennies,dimes and nickels are there if she has a

  3. Mathematics

    Amanda sold 6 of the 12 stickers she bought at 0.49 cents each for 0.75 cents each and the reamining stickers at 40 cents each.Did amanda make a profit or loss selling stickers?? 6 stickers were sold for 0.26 cents more which is =

  4. 6th grade math

    if Mary buys oranges at 5 for 2 cents and sell them at 4 for 3 cents how many must she buy and sell to make a profit of 420 cents?

  1. math

    Jennifer went to the post office for stamps. She bought the same number of 8 cents stamps and 10 cents stamps. She also bought as many 2 cents stamps as both of the other two combined. How many of each kind did she get if she paid

  2. math

    A bit is one eighth of a dollar how many cents is 6 bits? My answer is 6 cents? I don't think I am right.

  3. math

    43. A phone company charges 10 cents per minute for the first 3 minutes of a call, and 10-cents for each minute thereafter.What is the cost, in cents, of a 10-minute phone call? a. 200-20c b.100c+70 c. 30+7c d.100-7c e. 100-70c

  4. Math

    A plumber makes $4.50 per hour more than his apprentice. During an 8-hour day, their combined earnings total $372. How much does each make per hour? (hint: if you decide to use cents instead of dollars,then use 450 cents per hour

You can view more similar questions or ask a new question.