Math

Cole can use the fomrula c=3.99n to find the cost c of buing n notebooks . if Cole has $15 to spend, which is a reasonable range for c=3.99n?

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 137
  1. c ≥ 3.99n

    15 ≥ 3.99n

    Divide both sides by 3.99.

    3.76 ≥ n

    1. 👍 1
    2. 👎 0

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Math

    answer in the box. The Students' Union need to order some pens and notebooks. How much does it cost to order 1000 pens and 2000 notebooks? $ Cost Effective Pen Quantity 100 250 500 1000 2500 5000 Price per pen (cents) 80c 72c 66c

    asked by Aesha on April 28, 2017
  2. grammar

    1. the homework for this week the homework for this week this week’s homework **** homework’s week homeworks weeks 2. the handle of the basket the basket’s handle the handle’s basket ***** the baskets handle the baskets’

    asked by jayson on November 13, 2012
  3. College Algebra

    Troy and Lisa were shopping for school supplies. Each purcahsed different quantities of the same notebook and thumb drive. Troy bought five notebooks and four thumb drives for $83. Lisa bought six notebooks and six thumb drives

    asked by Anonymous on September 19, 2017
  4. math/economics in calculus

    The average cost of manufacturing a quantity q of a good, is defined to be a(q) = C(q)/q. The average cost per item to produce q items is given by a(q) = 0.01q2 − 0.6q + 13, for q >0. I know that the total cost is

    asked by Jasmine on November 5, 2015
  5. math

    Write a proportion that can be used to find the cost of 10 notebooks if 3 notebooks cost $1.98

    asked by Lilly on November 14, 2010
  1. math

    you spend $16 on 3 notebooks and x binders. Notebooks cost $2 each and binders cost $5 each. Write an equation you can use to find the number of binders you bought.

    asked by robin on February 12, 2018
  2. calculus

    A cable runs along the wall from C to P at a cost of $3 per meter, and straight from P to M at a cost of $5 per meter. If M is 16 meters from the nearest point A on the wall where P lies, and A is 50 mters from C, find the

    asked by RAJ on October 18, 2014
  3. math correction

    is this correct? Marginal Cost of Coffee The manager of a restaurant found that the cost to produce 100 cups of coffee is $11.02, while the cost to produce 400 cups is $40.12. Assume the cost is a linear function of x, the number

    asked by mathstudent05 on May 25, 2007
  4. algebra

    You are buying two kinds of notebooks for school. A three-ring notebook costs $6, and a spiral notebook costs $3. You must have at least five notebooks. The cost of the notebooks can be no more than $24. Which system of

    asked by sarah on October 25, 2016
  5. math

    1. What is the experimental probability that the next customer buys any red notebooks? Chart: Red 100 Pages 55 notebooks 150 Pages 60 notebooks 200 Pages 23notebooks Green 100 pages 37 notebooks 150 pages 44 notebooks 200 pages 19

    asked by Anonymous on March 8, 2016
  6. math

    Stephen drove at a constant speed from Town X to Y at 9 A.M.yesterday. Half an hour later Cole drove from Town X to Y at A constant speed that was 30 km/h faster than Stephens. By 9:30 A.m, Stephanie had already traveled 40 km.

    asked by Jade on October 22, 2013

You can view more similar questions or ask a new question.