MS. SUE HELP!

If 4.26 lb of chicken costs $6.77, what would 3.75 lb cost? PLEASE HELP ME MS. SUE D: CAN U PLEASE EXPLAIN ME B4 GIVING ME THE ANSWER

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 112
  1. 4.26 lbs cost $6.77 so one(1) pound costs
    6.77/4.26 = ??
    So 1 lb cost ??, then 3.75 pounds must cost ?? x 3.75 = xx.

    1. 👍 0
    2. 👎 0

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. calc

    Nutrition Ruff, Inc. makes dog food out of chicken and grain. Chicken has 10 grams of protein and 5 grams of fat per ounce, and grain has 2 grams of protein and 2 grams of fat per ounce. A bag of dog food must contain at least 224

    asked by liz on September 16, 2011
  2. Accounting 7

    Job 31 has a direct materials cost of $300 and a total manufacturing cost of $900. Overhead is applied to jobs at a rate of 200 percent of direct labor cost. Use the relationships among total manufacturing costs, conversion cost,

    asked by Vanessa on September 9, 2014
  3. Economics

    The accompanying table shows a car manufacturer’s total cost of producing cars: Qty |TC| Variable Costs| Avg. Var. Costs| Avg. Total Costs| Avg. Fixed Costs 0 |$500,000| ---- | ---- | ---- |---- | 1 |540,000 | 2 |560,000 | 3

    asked by shay on May 25, 2011
  4. Personal Finance

    Check my work pls. 1. The components of ___ are variable costs and fixed costs. A. Entire cost B. Total cost* C. Complete cost D. Required cost 2. What is the margin of safety? A. How much sales can fall before a business starts

    asked by 2Dizzy2C on May 13, 2019
  5. math

    A pharmacy claims that the average medication costs $32 but it could differ as much as $8. Write and solve an absolute value inequality to determine the range of medication costs at this pharmacy. |x − 32| ¡Ý 8; The medication

    asked by oscar on September 6, 2015
  1. Managerial Economics

    Economists consider which of the following costs to be irrelevant to a short run business decision? A)out of pocket B)historical cost C)opportunity cost D)replacement cost

    asked by A on November 12, 2007
  2. economics

    A firm has fixed costs of $30.00 and variable costs as indicated in the table below. Complete the table. Instructions: Round your answers so that you enter no more than 2 decimal places. Total Product Total Fixed Cost Total

    asked by Anonymous on October 27, 2011
  3. Math

    Assume it costs Microsoft $4,300 to manufacture 7 Xbox 360s and $8,290 to manufacture 14. Obtain the corresponding linear cost function. C(x)= (what formula do I use to get the cost function, because I can't get it) What was the

    asked by Amie on February 19, 2012
  4. ECONOMICS

    suppose that the short run costs for a paintbrush manufacturer are given by the expression: TC= 100+2Q+.01 Q2 A. WAT ARE THE FIXED COSTS OF THIS MANUFACTURE? B. WHAT ARE THE TOTAL COSTS , AVERAGE COST, AVERAGE VARIABLE COST AND

    asked by AMAR JYOTI on September 15, 2011
  5. accounting

    "Harris Company manufactures and sells a single product. A partically completed schedule of the company's total and per unit cost over the relevant range of 30,000 to 50,000 per units produced and sold are: United produced and

    asked by denise on June 3, 2010
  6. math

    A catering fi rm charges a fi xed cost for overheads and a price per person. It is known that a party for 20 people costs $557, whereas a party for 35 people costs $909.50. What is the fixed cost and the cost per person charged by

    asked by adit on May 3, 2018

You can view more similar questions or ask a new question.