MicroEcon

The market for apple pies in the city is competitive and has the following demand schedule:
Price Quantity Demanded
$1 1,200
2 1,100
3 1,000
4 900
5 800
6 700
etc...
13 0

Each producer in the market has fixed costs of $9 and the following marginal cost:
Quantity Marginal cost
1 pie $2
2 4
3 6
4 8
5 10
6 12

A) compute each producer's total cost and average total cost for 1 to 6 pies.
B) The price of a pie is now $11. How many pies are sold? How many pies does each producer make? How many producers are there? How much profit does each producer earn?
C) Is the situation described in bar (b) a long-run equilibrium? Why or why not?
D) Suppose that in the long run there is free entry and exit. How much profit does each producer earn in the long-run equilibrium? What is the market price and number of pies each producer makes? How many pies are sold? How many pie producers are operating?

I know this is a lot but I really could use the help! Thanks.

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 195
asked by Anna
  1. ¤·¤±¤¤¤·

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by ¤¤¤¤

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Algebra

    Steve and Belinda are selling pies for a school fundraiser. Customers can buy apple pies and cherry pies. John sold 3 apple pies and 9 cherry pies for a total of $183. Belinda sold 6 apple pies and 13 cherry pies for a total of

    asked by Zoe on February 12, 2017
  2. Algebra

    Set up and solve a system of equations for each problem John and Belinda are selling pies for a school fundraiser. Customers can buy apple pies and cherry pies. John sold 3 apple pies and 9 cherry pies for a total of $183. Belinda

    asked by Zoe on February 12, 2017
  3. Math

    At the potluck , there were 6 pecan pies, 7 lemon pies, 13 cherry pies, and 8 apple pies. Find the ratio of apple pies to the total number of pies. Write the ratio in simplest form. Then explain its meaning.

    asked by Mia on October 24, 2011
  4. Math

    A bakery sells apple pies for $12 each and pumpkin pies for $15 each. In one day, they make $100 from selling apple and pumpkin pies. Write an equation to show how apple pies a and pumpkin pies p are related to money the bakery

    asked by Alex on March 1, 2016
  5. Economics

    TFC = $1,000 MC = $1 (and constant) 2.Assume that all households have the same demand schedule which is given by the following relationship: P = 10 – 2Q. If there are 400 households in the market, state what the market demand

    asked by Pete on November 26, 2006
  6. Math

    For Each problem set up a legend set up two equations write answers in full sentences( solve using elimination Castle and Gabriella are selling pies for a school fundraiser. Customers can buy apple pies and lemon meringue pies.

    asked by Duncan on February 26, 2019
  7. Microeconomics

    The labor demand curve of a purely competitive seller: What exactly is your question? Is it something like: what is the slope (elasticity) of the demand for labor labor faced by a producer who sells in a perfectly competitive

    asked by Anonymous on October 31, 2006
  8. ALGEBRA 2

    An apple pie uses 4 cups of apples and 3 cups of flour. An apple cobbler uses 2 cups of apples and 3 cups of flour. You have 16 cups of apples an 15 cups of flour. When you sell these at the Farmers market you make $3.00 profit

    asked by King on October 27, 2016
  9. Economics/Math

    Suppose there are four firms in a competitive market and that each firm has the following supply function. Supply functions for competitive firms Company Supply Function 1 Q1 = 16 + 4P 2 Q2 = -5 + 5P 3 Q3 = 32 + 8P 4 Q4 = - 60

    asked by cb on November 3, 2009
  10. Mircoeconomics

    A significant difference between monopoly and perfect competition is that: A. free entry and exit is possible in a monopolized industry but impossible in a competitive industry. B. competitive firms control market supply but

    asked by Nick on June 22, 2009

More Similar Questions