Algebra1!!!

1.Six pears and three apples cost $3.90. Two pears and five apples cost $3.30. How much does one pear cost?

Hint: You have two unknowns (variables), so you need two equations. Write one equation for each situation and solve the system of equations.


6P + 3A=3.90
2P + 5A=3.30

Solve. I will be happy to critique your work.


HERE IS WHAT I GOT:A=.90

No, that is not right. Where is your work?

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 143
asked by SANDRO!
  1. Printing a newsletter costs $.75 per copy plus $250 in printer's fees. The copies are sold for $2 each. How many copies of the newsletter must be sold to break even?

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by cherina

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Help!Math....

    Six pears and three apples cost $3.90. Two pears and five apples cost $3.30. How much does one pear cost? Hint: You have two unknowns (variables), so you need two equations. Write one equation for each situation and solve the

    asked by Jessica on November 15, 2006
  2. Algebra!!

    Six pears and three apples cost $3.90. Two pears and five apples cost $3.30. How much does one pear cost? Hint: You have two unknowns (variables), so you need two equations. Write one equation for each situation and solve the

    asked by Margie on November 13, 2006
  3. Algebra!

    Six pears and three apples cost $3.90. Two pears and five apples cost $3.30. How much does one pear cost? Hint: You have two unknowns (variables), so you need two equations. Write one equation for each situation and solve the

    asked by Margie on November 13, 2006
  4. English

    Posted by rfvv on Saturday, December 19, 2015 at 12:10am. 1. I didn't eat apples or pears. 2. I didn't eat apples and pears. ================ #1 mean "I didn't eat apples. I didn't eat eat pears, either." Am I right? Then, what

    asked by rfvv on December 19, 2015
  5. Math

    A fruit seller had 450 apples and pears.He sold 1/2 of the apples and 1/4 of the pears. He had a total of 265 apples and pears lefty How many more apples than pears did he have at first. Thanks😊

    asked by Chole😊 on August 13, 2015
  6. Algebra

    Two apples and three pears cost $3.45. Three apples and five pears cost $5.55. Find the cost of each type of fruit.

    asked by BrianP on March 2, 2014
  7. Algebra

    Two apples and three pears cost $3.45. Three apples and five pears cost $5.55. Find the cost of each type of fruit.

    asked by KevinJ on February 27, 2014
  8. math

    If 9 apples plus 4 pears cost $2.6 and if 4 pears pluse 9 apples cost $1.90 what does each apple and pear cost

    asked by art on April 30, 2014
  9. algebra

    Four pears and two apples cost $1.96. Three apples and three pears cost $2.10. Find the cost of 1 apple and 1 pear.

    asked by brooke on January 24, 2010
  10. math

    a crate contains apples, pears, and oranges.There are 184 apples and pears and 248 apples and oranges. there are 3 times as many oranges as pears. how many apples are in the crate? How do I show my work to solve this problem using

    asked by Braden on November 29, 2012

More Similar Questions