MATH

Peggy wants to give piano lessons at her home. She has 10 students per week for a half-hour lesson, and 5 students per week for a full-hour lesson. Which expression below represents how many dollars she will earn per week at a rate of $10 per half-hour lesson and $16 per full-hour lesson?
1. 10(10)+ 5(10)
2. 10(16) + 5(10)
3. 10(10) + 5(16)
4. 10(16) + 5(8)

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 460
  1. I'll be glad to check YOUR answer.

  2. 3.

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  3. Right.

  4. 10(10)+ 5(10)

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by tina
  5. 2.

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by kean

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. math

    peggy wants to give piano lesson at her home.she has 10 students per week for a half-hour leson,and 5 students per week for a full-hour lesson.which expression below represents how many dollars she will earn per week at a rate of

    asked by hudson on November 15, 2012
  2. English

    Classes have also started at music school now. I go twice a week for piano. I'm continuing my tennis lessons. Oh yes, I've been moved up to the "older" group in tennis. Wednesdays I go to Auntie Mike's for English lessons.

    asked by rfvv on July 1, 2010
  3. peggy and tania - psychology

    MY QUESTION: DO YOU AGREE WITH WHAT I TOLD PEGGY?. PEGGY AND TANIA STORY: QUESTION after you read the story: Did I give the right answer? STORY: Peggy was out sick for two days in a row with food poisoning. When Peggy came back to

    asked by debbie on June 27, 2008
  4. Math

    Christina spent a quarter of her savings on piano lessons. She then babysat for $10 per hour and babysat for a total of 20 hours. She deposited that money in her account. After paying for piano lessons, Christina still had $300 in

    asked by Shaun on December 1, 2016
  5. 5th grade teacher needs your help

    My class is planning a trip to the NY transit Museum. Before the trip, I plan on giving my students three lessons one will focus on the public transportation in the past, the other will focus on the history of the NY subway system

    asked by thea on November 29, 2008
  6. Math

    How would I be able to determine if one of these is linear and non proportional? Select the best description of a real world situation where the relationship is linear and non-proportional. Amanda borrows a flute from a friend for

    asked by Patrick on September 26, 2018
  7. English

    1. He has taken piano lessons for five years. 2. He has been taking piano lessons for five years. 3. He has worked for three hours on the farm. 4. He has been working for three hours on the farm. ------------------ Are they all

    asked by rfvv on November 27, 2014
  8. math

    Eric plays piano and guitar. He practiced on both instruments for a total of 8 hours this week. He practiced the piano for 3/4 of that time. For how many hours did Eric practice the piano this week?

    asked by Ms.Vargas on March 11, 2013
  9. Math

    Piano lessons cost $30 per lesson. Find ordered pairs that represent the total cost for x number of lessons. (–1,–30) (0,30) (1,30) (1.5,50) (3,90)

    asked by Degf on August 25, 2017
  10. Math

    Piano lessons cost $30 per lesson. Find ordered pairs that represent the total cost for x number of lessons.

    asked by Cordarius on June 15, 2015

More Similar Questions