math

a 64 gallon tank contains 45 gallon of oil. how many gallons are removed if fourfifths of this quantity is sold

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 59
asked by tiera
  1. 4/5 * 45 = 36

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by PsyDAG
  2. A 64 gallon tank contains 45 gallons of oil. How many gallons are removed if four-fifths of this quantity is sold?

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by Ez

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Math- PLEASE HELP

    MS Wilkens went to the gas station to fill her car. Her gas tank is 20% full. The cost of gas is $4.29 per gallon. How much will itcost to fill the tank? Use the conversion 1 gallon=231 in cubed. They showed a pic. of a tank with

    asked by Bri on March 17, 2013
  2. math

    how do you measure and get 4 gallons of water only having an unmarked 5 gallon bucket and an unmarked 3 gallon bucket and a large container of water ok this is simple, u just have to think out of the bucket...heh.. so here goes

    asked by john on June 1, 2007
  3. calculus

    500-gallon tank initially contains 200 gallons of brine containing 100 pounds of dissolved salt. Brine containing 2 pounds of salt per gallon flows into the tank at the rate of 4 gallons per minute, and the well-stirred mixture

    asked by rebekah on June 27, 2016
  4. Math calculus 2

    A 500-gallon tank initially contains 200 gallons of brine containing 85 pounds of dissolved salt. Brine containing 1 pounds of salt per gallon flows into the tank at the rate of 44 gallons per minute, and the well-stirred mixture

    asked by Anna on February 6, 2018
  5. chemistry

    question: "If gas is $1.20 per gallon, how much would it cost to fill a 50-liter tank?" using conversion factor. 1 L = 1.056 quarts. 4 quarts = 1 gallon. Convert 50 L to gallons and multiply by 1.20/gallon. Let me know if this is

    asked by cc on January 18, 2007
  6. Math HELP!

    The cost of your favorite lemonade is $3.84 for 3 gallons. Write this as a unit rate. A. $3.84/1 gallon B. $1.28/1 gallon C. 1 gallon/$1.28 D. $1.45/1 gallon Is the answer b?

    asked by Callie on November 6, 2014
  7. Math

    22 gallons of gas cost $65.56 what is the unit rate for 1 gallon of gas a $298 per gallon be $3.28 per gallon city $3.08 per gallon diesel $2.98 per gallon

    asked by Anna on January 28, 2019
  8. CALC

    A 200-gallon tank is currently half full of water that contains 50 pounds of salt. A solution containing 1 pounds of salt per gallon enters the tank at a rate of 6 gallons per minute, and the well-stirred mixture is withdrawn from

    asked by Sarah on June 26, 2016
  9. Economics

    VERY HARD PLEASE HELP Kristin lives in Alaska. Ben lives in Rhode Island. They each drive a car with a 12-gallon fuel tank. When Kristin fills her empty gas tank in Alaska, she has to pay a federal gasoline tax of $.18 (or 18

    asked by Kesha on March 16, 2015
  10. Calculus

    Oil flows into a tank according to the rate F(t)=(t^2+1)/(1+t), and at the same time empties out at the rate E(t)=(ln(t+7))/(t+2), with both F(t) and E(t) measured in gallons per minute. How much oil, to the nearest gallon, is in

    asked by Anonymous on May 6, 2018

More Similar Questions