ALGEBRA

The costs of doing business for a company can be found by adding fixed costs, such as rent, insurance, and wages, and variable costs, which are the costs to purchase the product you are selling. The portion of the company’s fixed costs allotted to this product is $300, and the supplier’s cost for a set of tile is $6 each. Let x represent the number of tile sets.

c. If b represents a fixed cost, what value would represent b?

d. Find the cost equation for the tile. Write your answer in the form C = mx + b.

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 161

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Personal Finance

    Check my work pls. 1. The components of ___ are variable costs and fixed costs. A. Entire cost B. Total cost* C. Complete cost D. Required cost 2. What is the margin of safety? A. How much sales can fall before a business starts

    asked by 2Dizzy2C on May 13, 2019
  2. Economics

    PROBLEM SOLVING 1: "ANDREA'S SOFTWARE BUSINESS" I. Complete the following table: DO THE MATH Data Number of Programs Total Fixed Costs Total Variable Costs Total Costs Marginal Costs Average Fixed Costs Average Variable Costs

    asked by Timithy on December 4, 2012
  3. cost accounting

    The East Company manufactures several different products. Unit costs associated with Product ORD203 are as follows: Direct materials $50 Direct manufacturing labor 8 Variable manufacturing overhead 10 Fixed manufacturing overhead

    asked by carol on October 14, 2011
  4. Economics

    Say you are the manager of a perfectly competitive firm selling a product. Your business is making a loss because total revenue is less than total costs. What would you do--shut down or continue to operate? Use hypothetical

    asked by Michelle on November 9, 2011
  5. ACCOUNTING

    Gardner Manufacturing Company produces a product that sells for $120. A selling commission of 10% of the selling price is paid on each unit sold. Variable manufacturing costs are $60 per unit. Fixed manufacturing costs are $20 per

    asked by DIANE on January 28, 2013
  1. ACC

    someone help me with this questions please 1. How would the following costs be classified (product or period) under variable costing at a retail clothing store? Cost of purchasing clothing Sales commissions A) Product Product B)

    asked by matt on November 16, 2007
  2. Managerial Economics

    At a recent board meeting, the president and CEO got into a heated argument about whether to shut down the firm's plant in Miami. The Miami plant should continue to operate, at least until a buyer is for the production facility.

    asked by Dee on June 4, 2008
  3. accounting

    "Harris Company manufactures and sells a single product. A partically completed schedule of the company's total and per unit cost over the relevant range of 30,000 to 50,000 per units produced and sold are: United produced and

    asked by denise on June 3, 2010
  4. accounting

    Mendez Company currently produces and sells 20,000 units of product at a selling price of $10. The product has variable costs of $4 per unit and fixed costs of $50,000. The company currently earns a total contribution margin of?

    asked by Anonymous on March 26, 2012
  5. College Algebra

    A yo-yo factory has fixed operating costs of $450,000 per year. In addition to the fixed costs, the cost to produce one yo-yo is $1.10. The yo-yo company sells the yo-yos to a distributor for $5.50 each. How many yo-yos must be

    asked by Bre on February 3, 2016
  6. economics

    4. Engineers for the Off Road Skateboard Company have determined that a 10% increase in all inputs will cause output to increase by 5%. Assuming that input prices remain constant, you correctly deduce that such a change will cause

    asked by jordan on May 1, 2012

You can view more similar questions or ask a new question.