MATH

If the average cost per unit C(x) to produce x units of plywood is given by C(x)= 1200/x+40, What it the unit cost for 800 units? How much do 800 units cost in all?

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 298

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Business

    Thomas Kratzer is the purchasing manager for the headquarters of a large insurance company chain with a central inventory operation. Thomas’s fastest moving inventory item has a demand of 6000 units per year. The cost of each

    asked by Jackson on September 20, 2010
  2. math/economics in calculus

    The average cost of manufacturing a quantity q of a good, is defined to be a(q) = C(q)/q. The average cost per item to produce q items is given by a(q) = 0.01q2 − 0.6q + 13, for q >0. I know that the total cost is

    asked by Jasmine on November 5, 2015
  3. Math

    2. The cost of producing x units of a certain commodity is given by Px  1000  0 x MCsds, where P is in dollars and Mx is marginal cost in dollars per unit. A. Suppose the marginal cost at a production level of 500 units is

    asked by Sarah on September 1, 2019
  4. economics

    A profit-maximizing firm in a competitive market is currently producing 100 units of output. It has average revenue so $10, average total cost of $8 and fixed cost of $200. a. what is the profit? b. what is the marginal cost? c.

    asked by jenny on September 20, 2011
  1. calculus

    A company knows that unit cost C and unit revenue R from the production and sale of x units are related by R^2/236000+5507 . Find the rate of change of revenue per unit when the cost per unit is changing by and the revenue is

    asked by theo on July 4, 2010
  2. Economics

    There is a graph showing the expansion path and three curves at 120, 180, 240 output levels.The expansion path hits these lines at(120) 20 (C)(capital units) 4(L)(Labor units, (180) 40 (C) 6(L), (240) 50(C) 8(L). There are three

    asked by TrickyEcon on July 15, 2009
  3. advanced math

    The marginal cost of a product can be thought of as the cost of producing one additional unit of output. For example, if the marginal cost of producing the 50th product is $6.20, it cost $6.20 to increase productionn from 49 to 50

    asked by kristina on December 3, 2012
  4. statistics

    A study was conducted to investigate the relationship between the cost, y (in tens of thousands of dollars), per unit of equipment manufactured and the number of units produced per run, x. The resulting equation for the line of

    asked by edwin on December 6, 2010
  1. Financial management

    On December 31 of last year, Wolfson Corporation had in inventory 400 units of its product, which cost $21 per unit to produce. During January, the company produced 800 units at a cost of $24 per unit. Assuming that Wolfson

    asked by Mary on September 22, 2011
  2. Business Calculus

    A manufacturer has found that marginal cost is dc/dx=3x^2-60x+400 dollars per unit when x units have been produced. The total cost of producing the first 2 units is $900. What is the total cost of producing the first 5 units? I

    asked by Lisa on December 3, 2006
  3. MATH REPOST

    Consider the net of a triangular prism where each unit on the coordinate plane represents four feet. If a sheet of plywood measures 4 ft x 8 ft, how many sheets of plywood will a carpenter need to build the prism? (NEED HELP T

    asked by Q&J Wiiffeyy on May 20, 2016
  4. Managerial ECON

    Suppose that a firm is currently employing 20 workers, the only variable input, at a wage rate of $60. The average product of labor is 30, the last worker added 12 units to total output, and total fixed cost is $3,600. a. What is

    asked by Thomas on April 5, 2008

You can view more similar questions or ask a new question.