math

John bought n objects, each costing n cents. The change he received from his $10 bill was less than $1 and consisted of only two denominations of coins. What was the minimum number of coins that John could have received?

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 63
asked by Diana
  1. Min. = 2 coins.

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by Henry

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. math

    i posted this question yesterday. i really want to know how to do it. John bought n objects, each costing n cents. The change he received from his $10 bill was less than $1 and consisted of only two denominations of coins. What

    asked by Diana on May 19, 2011
  2. Math

    A girl bought a comic book costing 625¢, a pen costing 570¢ and a chocolate bar costing 375¢. She paid her bill with a $20 note. How much change did she receive?

    asked by Zip on November 12, 2018
  3. math

    Stan bought several clothing items at macys. He bought a jacket for $30.00, a hat for $10.00, and two shirts for $5.00 each. He had a coupon that took 30% off the total bill. He paid with a $50.00 bill and received three of the

    asked by Alexander on April 6, 2010
  4. Algebra

    Luanne bought 50 stamps, some costing 37 cents and the rest costing 22 cents. She paid the postal clerk a total of $13.25 for all the stamps. How many of each type of stamp did Luanne buy? I keep on getting 1 for the 37 stamp,

    asked by Kelsey- PLS HELP on October 15, 2016
  5. math

    A candy dealer makes up a mixture of 3 parts of candy costing him 60 cents a pound with 2 parts of candy costing him 70 cents a pound, and 2 parts of candy costing him 50 cents a pound.At what price per pound should he sell this

    asked by thomas on May 1, 2014
  6. Math

    Sally bought 3 tickets to the observation deck at the top of a skyscraper. She paid with a five-dollar bill and got 50 cents change. What was the cost of each ticket?

    asked by Karla on January 28, 2013
  7. Math (dont want the ans just the working)

    4kg of apples costing 80 cents per kg are mixed with 8 kg costing 56 cents per kg.What is the average price per kg?

    asked by keisha on July 20, 2009
  8. math

    You bought two varieties of rice, costing 5 cents per ounce and 6 cents per ounce each, and mixed them in some ratio. You then sold the mixture at 7 cents per ounce, making a profit of 20 percent. What was the ratio of the

    asked by xyz on March 3, 2017
  9. math

    at carolina place mall, gina bought a blouse(x), a pair of shoes(y), and a pair of jeans(z). If she paid with a $100 bill, write an expression that represents the amount of change she received.

    asked by Anonymous on November 28, 2017
  10. math

    Jennifer went to the post office for stamps. She bought the same number of 8 cents stamps and 10 cents stamps. She also bought as many 2 cents stamps as both of the other two combined. How many of each kind did she get if she paid

    asked by john on December 25, 2017

More Similar Questions