Finance accounting

Eddings Company had a beginning inventory of 400 units of Product XNA at a cost of $8.00 per unit. During the year, purchases were:

Feb. 20 600 units at $9 Aug. 12 300 units at $11
May 5 500 units at $10 Dec. 8 200 units at $12


Eddings Company uses a periodic inventory system. Sales totaled 1,500 units.

Determine the cost of goods available for sale
Determine (1) the ending inventory, and (2) the cost of goods sold under each of the assumed cost flow methods (FIFO, LIFO, and average). Prove the accuracy of the cost of goods sold under the FIFO and LIFO methods.

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 44
asked by Linda

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. accounting

    Eddings Company had a beginning inventory of 400 units of Product XNA at a cost of $8.00 per unit. During the year, purchases were: Feb. 20 600 units at $9 Aug. 12 300 units at $11 May 5 500 units at $10 Dec. 8 200 units at $12

    asked by vivian on October 18, 2010
  2. math

    Eddings Company had a beginning inventory of 400 units of Product XNA at a cost of $8.00 per unit. During the year, purchases were: Feb. 20 600 units at $9 May 5 500 units at $10 Aug. 12 300 units at $11 Dec. 8 200 units at $12

    asked by vivian on October 18, 2010
  3. cuyamaca

    Eddings Company had a beginning inventory of 400 units of Product XNA at a cost of $8.00 per unit. During the year, purchases were: Feb. 20 600 units at $9 Aug. 12 300 units at $11 May 5 500 units at $10 Dec. 8 200 units at $12

    asked by ali on October 19, 2010
  4. MATH

    Jones Company had 100 units in beginning inventory at a total cost of $10,000.The company purchased 200 units at a total cost of $26,000. At the end of the year, Jones had 80 units in ending inventory. Compute the cost of the

    asked by ABBY on November 30, 2009
  5. operations management

    A company requires 5,000 units of a product in a single year. It costs them $100 per order for expenses such as transportation and communication. If the product is carried in inventory, the carrying cost equals 1% of the price of

    asked by carey on April 29, 2010
  6. accounting

    Bubba Production Company produces a homogenous product. All materials are added at the beginning of production and other product costs are added evenly over time until the product is complete. Conversion costs were 70% complete

    asked by jenny on September 20, 2011
  7. Financial management

    On December 31 of last year, Wolfson Corporation had in inventory 400 units of its product, which cost $21 per unit to produce. During January, the company produced 800 units at a cost of $24 per unit. Assuming that Wolfson

    asked by Mary on September 22, 2011
  8. Accounting

    Jones Company had 100 units in beginning inventory at a total cost of $10,000.The company purchased 200 units at a total cost of $26,000. At the end of the year, Jones had 80 units in ending inventory. Instructions (a) Compute the

    asked by Angie on May 2, 2010
  9. COLLEGE ACCOUNTING

    Sunset Company uses the periodic inventory method and had the following inventory information available: Units Unit Cost 1/1 Beginning Inventory 200 $6.20 1/20 Purchase 300 $6.50 7/25 Purchase 200 $6.80 10/20 Purchase 300 $7.00 A

    asked by lola on June 18, 2010
  10. Accounting

    Cost flow assumptions for FIFO and LIFO using a periodic system. Question 1. Sales during the year were 700 units. Beginning inventory was 400 units at a cost of $10.00 per unit. Purchase 1 was 500 units at $12.00 per unit.

    asked by boonie on March 27, 2017

More Similar Questions