MATH QUICK THANKS

IT COSTS JUST PANTS $12.50 TO MAKE A PAIR OF JEANS. THE JEANS ARE SOLD IN STORES FOR $20.00

FIND THE PERCENT OF INCREASE THE MANUFACTORING COST TO THE PRICE IN STORES
I THINK THE ANSWER IS %60

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 39
  1. Right.

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. math

    A pair of ordinary jeans at A-Mart costs $50 less than a pair of designer jeans at Enrico's. In fact, you can buy four pairs of A-Mart jeans for less than one pair of Enrico's jeans. What is the price range for a pair of A-Mart

    asked by mohamed on January 29, 2013
  2. Math (Percentage)

    An upscale clothing boutique charges $300 for a brand name pair of jeans, which is 50% more than the amount it costs the store to buy one pair of these jeans. As a benefit of working there, employees can purchase the pair of jeans

    asked by Shin on May 7, 2013
  3. math

    The fixed costs of oreparting a business are the costs include rent, fixed salaries, and costs of buying machinery. The variable costs of operating a business are the costs that change with the level of ouput. Variable costs

    asked by liz on February 19, 2010
  4. Pre-Cal

    I've been trying to work this problem out for the past week and still havent managed to get to the answer. jeans unlimited sold 6000 pairs of jeans in october at an average of 44$ each. The company president decides that she must

    asked by Chloe on October 8, 2010
  5. algebra

    Shelly has $175 to shop for jeans and sweaters, Each pair of jeans costs $25, each sweater costs $20, and she buys 8 items. Determine the number of pairs of jeans and sweaters Shelly bought.

    asked by mimi on March 30, 2011
  6. Algebra

    The original price of a pair of jeans is $80. A store marks a pair of jeans as discounted at 40% off. It then has a store wide clearance of 20% off all marked prices. If you come during the sale and use a "40% off" coupon to buy

    asked by Kenny on September 8, 2013
  7. writting skills

    Sentence 8:Be certain that you own one (and preferably,two) "business" outfits jeans, sandals,and tank tops ----------- will not impress any potential employer. Which of the following is the best way to write the underlined

    asked by ASIA on July 2, 2016
  8. math

    Wanda bought a pair of jeans for 32.50. She can purchase a second pair doe 40% off the regular price. How much will she spend on two pair of jeans?

    asked by matt on December 19, 2014
  9. Math

    At one store, a pair of jeans costs $29 and a shirt costs $25. At another store, the same kind of jeans costs $26 and the same kind of shirt costs $20. The answer is 29j – 26j + 25s -20s = 3j – 5s. What is the question?

    asked by La Flakita on October 6, 2011
  10. Math

    At one store a pair of jeans costs $29 and a shirt cost $25. At a different store the same kind of jeans costs $26 and the same kind of shirt costs $20. The answer is 29j-26j+25s-20s=3j+5s. What is the question?

    asked by Anonymous on May 1, 2012

More Similar Questions