WORD PROBLEMS W/ EQUATIONS

Mr. Badger bought 12 pens every month until their price rose to 15 cents each. Now he can only afford to buy 10 pens at the same total cost as before. What was the original price of each pen?

There are 41 pigs and chickens on a farm. If there are 100 legs counted altogehter, how many of each animal are there?

One day, 5/6 of the office staff came to work. If three more had been away, this fraction would have decreased to 3/4. How many people are on full staff?

Mrs. Grant was 20 when her eldest child, tess, was born. Carly was born 2 years later and Troy another 4 years later. Now the average of their four ages is 39. How old are Mrs. Grant and her three children?

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 47

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. 10th Grade Math

    Mr. Badger bought 12 pens every month until their price rose to 15 cents each. Now he can only afford to buy 10 pens at the same total cost as before. What was the original price of each pen? There are 41 pigs and chickens on a

    asked by Crissy XD on May 2, 2011
  2. Math

    Mr. Badger bought 12 pens every month until their price rose to 15 cents each. Now he can only afford to buy 10 pens at the same total cost as before. What was the original price of each pen? There are 41 pigs and chickens on a

    asked by Crissy XD on May 2, 2011
  3. Maths Year 10 Equations

    A shopkeeper bought x pens for $21. a) write down an expression, in terms of x, for the cost, in cents, of each pen b) the shopkeeper gave 2 pens to his sons and sold each of the remaining pens at 8 cents more than he paid for it.

    asked by Patricia on July 11, 2016
  4. Math

    In a store, pencils have one price and pens have another. 3 Pencils and 2 pens cost 78 cents. 2 pencils and 3 pens cost 72 cents. How much does 1 pencil and 1 pen cost? Help! I don't get this.

    asked by Nomad on April 16, 2013
  5. Math/Algebra

    At Gwen's garage sale, all books were one price, and all magazines were another price. Harriet bought four books and three magazines for 1.45, and June bought two books and five magazines for 1.25. What was the price of a book and

    asked by Bianca on July 24, 2007
  6. 2nd grade Math

    Wich 3 flowers add up to 85 cents? Tulip-48 cents Rose-52 cents Dafidale-25 cents Viloit-37 cents Sunflower-23 cents

    asked by Lauren on January 7, 2009
  7. Math

    An office manager bought 16 boxes of pens, each containing z pens. Workers took 10 pens from the supply room. How many pens were left? Give your answer in terms of z

    asked by Sam o on November 14, 2015
  8. math

    A salesperson bought a caase of pens.On Monday, he sold 1/2 of the pens.On Tuesady, he sold 30 more.On Wednesday, he sold 1/3 of the pens that were left.On Thursday, he sold the remaining 40 pens.How many pens were originally in

    asked by Katherine on November 6, 2009
  9. math

    2x + 3y = 78 How do i solve for x and y? 2x=78 78/2=39 so x=39 3y=78 78/3=26 so y=26 Can't be, because 2(39)+ 3(26) does not equl 78 You need TWO equations when you have TWO variables, such as x and y. It can't be done with one

    asked by mike on November 3, 2006
  10. math

    A shopkeeper bought pens at a rate of 12 pens for 150 rs and sold them at rate of 10 pens for 130rs.The number of pens he should sell to earn a net profit of 20rs is?

    asked by xyz on November 22, 2017

More Similar Questions