micro

Evaluate the following statement:
“A given output of wheat will be produced at least cost if the output is divided among
farms in such a way that the average cost of production is exactly the same on all
farms.”

At a minimum, the presence of fixed costs will make the statement false.

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Microeconomics

    ADVANCED ANALYSIS Assume the following values for Figures 5.4a and Figures 5.4b. Q1 = 20 bags. Q2 = 15 bags. Q3 = 27 bags. The market equilibrium price is $45 per bag. The price at a is $85 per bag. The price at c is $5 per bag.

  2. Math

    A company manufactirung snowboards has fixed costs of $200 per day and total cost of $3800 per day at a daily output of 20 boards. (A( Assuming that the total cost per day, C(x), is linearly related to the taotal out per dau,x,

  3. Math

    Farmer Brown planted corn and wheat on his 1200 acres of land. The cost of planting and harvesting corn is $275.00 per acre. The cost of planting and harvesting wheat is $125.00 per acre. If Farmer Brown's total cost was $244,500,

  4. math

    in recent year, the world production of wheat was about 5.2 *10^8 metric tons. Canada produced 1/25 of this wheat. about how much wheat did Canada produce?

  1. MATH HELP PLEASE

    1. What is the product of (5.1 × 10^3) • (3.2 × 10^3)? (1 point) 16.32 × 10^6 1.632 × 10^7 16.32 × 10^9 1.632 × 10^10 2. What is the product of (7.28 × 10^-2) • (9.1 × 10^-2)? (1 point) 6.6248 × 10^-3 66.248 × 10^-4

  2. Economics

    (Absolute and Comparative Advantage) You have been given the following information concerning the production of wheat and cloth in the United States and United Kingdom: Labor Hours Required to Produce One Unit United Kingdom

  3. math

    A company produces x units of output at a total cost of 1/3 x^3 – 18x^2 + 160x. Output at which average cost is equal to marginal cost is:

  4. Managerial ECON

    Suppose that a firm is currently employing 20 workers, the only variable input, at a wage rate of $60. The average product of labor is 30, the last worker added 12 units to total output, and total fixed cost is $3,600. a. What is

  1. Economics

    Given the following diagrams: Q1 = 16 bags. Q2 = 11 bags. Q3 = 23 bags. The market equilibrium price is $53 per bag. The price at point a is $85 per bag. The price at point c is $5 per bag. The price at point d is $63 per bag. The

  2. ECONOMICS

    suppose that the short run costs for a paintbrush manufacturer are given by the expression: TC= 100+2Q+.01 Q2 A. WAT ARE THE FIXED COSTS OF THIS MANUFACTURE? B. WHAT ARE THE TOTAL COSTS , AVERAGE COST, AVERAGE VARIABLE COST AND

  3. Business

    A firm currently uses 50,000 workers to produce 120,000 units of output per day. The daily wage per worker is $100, and the price of the firm's output is $48. The cost of other variable inputs is $400,000 per day. (Note: Assume

  4. Earth Science

    1. Select the three ways water and energy are consumed in the production of store-bought bread. a. Water is consumed to transport the wheat. b. Energy is consumed to process the wheat into flour. c. Energy is consumed to grow the

You can view more similar questions or ask a new question.