Physics

At the time this problem was written, the price of gold was $427 per ounce, while that of platinum was $866 an ounce. The "ounce" in this case is the troy ounce, which is equal to 31.1035 g. The density of gold is 19.3 g/cm^3 and that of platinum is 21.4 g/cm^3. a)If you find a spherical gold nugget worth 1.00 million dollars, what would be its diameter?
b)How much would a platinum nugget of this size be worth?

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  1. $1,000,000 x(1 oz/$427) = ?? oz.
    ??oz x (31.1035 g/1 oz) = xx grams.
    volume = xx grams/density = zz cm3.
    Volume of a sphere = (4/3)*pi*r3. Solve for r and multiply by 2 since 2r = diameter.
    b) is done the same way.

    1. 👍
    2. 👎

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. math

    Mia can purchase a 40-ounce jar of peanut butter for $5.20 or a 15-ounce jar for $2.70. How much does Mia save per ounce by buying the 40-ounce jar?

  2. math

    Bottled apple juice is sold in four different sizes. Which is the best buy? A. 10 1 2 -ounce bottle for $2.49 B. 16 1 4 -ounce bottle for $2.99 C. 24 3 4 -ounce bottle for $3.99 D. 36 1 3 -ounce bottle for $6.29

  3. math

    A 16 2/5 ounce package of medicated cough drops costs $0.99. What is the unit cost? A. $0.08 per ounce B. $0.50 per ounce C. $0.76 per ounce D.$0.06 per ounce

  4. Pre-Algebra

    1. Given the function rule f(x) = x² – 3x + 2, what is the output of f(–2)? 2. Suppose you earn $12 each time you mow the lawn. Write the function describes the relationship between your total earnings E and the number of

  1. Chemistry

    Earth's oceans have an average depth of 3800 m, a total area of 3.63 108 km2, and an average concentration of dissolved gold of 5.8 10-9 g/L. (a) How many grams of gold are in the oceans? (b) How many cubic meters of gold are in

  2. Ratios of Similar Figures

    1. Write the following ratio in simplest form: 32 min : 36 min a. 8 : 9 b. 8 : 36 c. 32 :9 d. 128 : 144 2. In a sports equipment locker, there are 81 balls and 45 baseball mitts. Write the ratio of balls to baseball mitts in

  3. math

    An online retailer sells two packages of protein bars. Package A: 10-pack of 2.1 ounce bars Cost A: $15.37 Package B: 12-pack of 1.4 ounce bars Cost B: $15.35 1)Which package has the better per bar? 2)Which package has the better

  4. math

    A) which is the better value a 12 ounce jar of honey for $2.25 or an 18 ounce jar of honey for $3.24? B) the supermarket displays the unit price for the 12 ounce jar in terms of cost per ounce, but displays the unit price for the

  1. pre calc

    A jeweler wants to make a 1 ounce ring composed of gold and silver, using $200 worth of metal. If gold costs $6000 per ounce and silver is $50 per ounce, how much of eat metal should she use?

  2. chem

    How many gold atoms are in an 0.408 ounce, 18 gold bracelet? (18 gold is 75% gold by mass.)

  3. math

    Macy's Department Stores markup men's cologne 63% on cost for an 8-ounce bottle. A bottle of cologne costs Macy's $23.00. What is the selling price for the 8-ounce bottle? $31.51

  4. Chemistry 101

    If gold sells today for 1625 per ounce, and a large mining truck hauls 400 tons of gold ore, what is the value of the gold in each truck if each ton of gold ore contains 1.0 ounces of gold? Use dimensional analysis.

You can view more similar questions or ask a new question.