Math

A 1 pound bag of candy containing 502 piecescost 16.8 cents per ounce. What is the cost of 1 piece of candy?

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  1. 16 * 0.168 = ?

    Divide the cost per pound by 502.

    1. 👍
    2. 👎
    👤
    Ms. Sue
  2. 1 pound=16 ounces

    16*16.8 cents=268.8 cents

    502/268.8=1.86756 cents

    1. 👍
    2. 👎
  3. 268.8/502= 0.5355 cents/piece

    1. 👍
    2. 👎
  4. 17 cents per piece

    1. 👍
    2. 👎

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. math

    if you have a bag of chocolate candy, ten are red, 7 are brown, 12 are green, and 9 are blue, what is the probability of you picking a red candy given that you already picked a blue candy and have not replaced it?

  2. Math

    Beth has 1/4 bag of candy. She ate 1/2 of the candy. What fraction of the whole bag is leftover.? I say 7/8, she ate 1/2 of 1/4 which is 1/8, there are 8/8's in a WHOLE BAG... subtract the 1/8 she ate and there are 7/8 left. The

  3. Math

    5.) Simone owns a candy store and wishes to mix strawberry candy worth $2.48 per pound with chocolate candy worth $3.50 per pound to form 17 pounds of a mixture worth $2.96 per pound. Write and solve a system of linear equations

  4. Math

    Abby can buy an 8 pound bag dog of food for $7.40 or a 4 pound bag of the same dog food for $5.38. Which is the better buy? My answer: I would have to say to buy an 8 pound bag of dog food. I am confused though if they are asking

  1. Math

    A bag of candy contains 11 peppermints, 8 chocolates,13 gumdrops, and 9 licorices. jack randomly takes a gumdrop from the bag and eats it. what is the probability that the next candy she takes will be a gumdrop or a peppermint?

  2. math

    a 20-ounce bag of popcorn costs $2.80. if the unit price stays the same, how much does a 35-ounce bag of popcorn cost?

  3. math

    Ellen wishes to mix candy worth $1.64 per pound with candy worth $3.46 per pound to form 20 pounds of mixture worth $3.00 per pound. How many pounds of the more expensive candy should she use?

  4. Science

    Which unit us used to measure mass in the metric system? Pound Slug Ounce Gram I got ounce

  1. Math

    The owner of an organic fruit stand also sells nuts. She wants to mix cashews worth $5.50 per pound with peanuts worth $2.30 per pound to get a 1/2 pound mixture that is worth $2.80 per pound. How much of each kind of nut should

  2. Math

    Johns house is 12 miles away from school. He is 2/3 a way from home. How many miles has he walked? A.8 B.16 C.18 D.24 Jill bought a 9-pound bag of cat food for her cats. She has used 4/5 of the bag. How many pounds has she used

  3. Math

    If the postal charges for a package are 62 cents for the first five ounces and 8 cents for each additional ounce, what is the weight of a package for which the charges are $1.66? A)one pound 9 ounce B)one pound 1 ounces C)one

  4. algebra

    Calvin mixes candy that sells for $2.00 per pound with candy that costs $3.60 per pound to make 50 pounds of cancdy selling for $2.16 per pound. How many pounds of each kind of candy did he use in the mix? I cannot figure out the

You can view more similar questions or ask a new question.