Math

Find each unit price and tell which is the better buy.

A 1/2-pound hamburger for $3.50 ; a 1/3-pound hamburger for $3.25

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  1. 1/2 pound = 2 * 3.50 = ? per pound

    1/3 pound = 3 * 3.25 = ? per pound

    1. 👍
    2. 👎
    👤
    Ms. Sue
  2. If I spend $3.90 on one and a half pounds for mushrooms,how much is one pound

    1. 👍
    2. 👎

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Algebra

    The price for pears is y = 2.75x. Which line would have the steepest slope if organic apples and pears were added to the graph? A - organic $2.50/pound; regular $3.00/pound B - organic $0.40/pound; regular $0.50/pound C - organic

  2. MATH

    6. It takes Pam 45 minutes to drive to work and 60 minutes to drive home from work. Write the ratio of the time Pam spends driving home from work to the time she spends driving to work in three different ways. 7. Ben needs to buy

  3. math

    4 Luke can purchase a 12-pound item from several different retailers. Which of the following is the best buy? A Buy online for $15 plus pay shipping and handling costs of $0.79 per pound. B Buy online for $17 plus pay shipping and

  4. Math

    Mrs. Jacobson wants to order toy instruments to give as prizes to her music students. The table shows the prices for various order sizes. Whistles 25 items=$21.25 50 items=$36.00 80 items=$60.00 Kazoos 25 items=$10.0 50

  1. Calculus

    The demand function for the Luminar desk lamp is given by the following function where x is the quantity demanded in thousands and p is the unit price in dollars. p = f(x) = -0.1x2 - 0.3x + 39 (a) Find f '(x). f '(x) = (b) What is

  2. Math

    500 pounds of apples were purchased at $0.35 per pound. The desired markup is 30% based on selling price, but 18% spoilage is expected. What should the selling price per pound be?

  3. Math

    Type the price per unit in blanks a and b, and place an x by the best buy. Round your answer to the nearest tenth of a cent. a. Tomato juice, 48 oz. can for $2.49 would = ______ยข per oz. b. Tomato juice, 6-pack of 10 oz. cans for

  4. Programming

    using c++ write a program that accepts the unit weight of a bag of coffee in pounds and the number of bags sold and display the number of bags sold ,the weight per bag price per pound sales tax and total price of the sale.the unit

  1. Math

    Ben needs to buy orange juice. He can buy 64 fl oz at the grocery store for $2.00, or he can buy 256 fl oz at the wholesale club for $7.50. a.Find the unit price for the grocery store orange juice. Round your answer to the nearest

  2. ELITRICAL MATH! (LAST ONE FOR TODAY, HOPEFULLY!)

    Find each unit price. Which is the better buy? Explain. Electrical wire: $1.49 for 3 ft. $.69 for 18 in.

  3. Math

    The quantity demanded each month of russo Espresso Makers is 250 when the unit price is $140; the quantity demanded each month is 1000 when th e unit price is $110. the suppliers will market 750 expresso makers if the unit price

  4. algebra

    by 3 pounds of oranges apples for 7.50 the graph shows the price for regular apples what is the unit rate for each type of apples? organic 2.50/pound regular 3.00/pound organic 0.40/pound :regular 0.50/pound organic 2.51/pound

You can view more similar questions or ask a new question.