math

I need this by tomorrow morning

I had $6 to pay for part of lunch. My friend had enough money to pay the other part or 3/5 of the bill. What is the total bill?

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  1. is this the right answer:
    My friend paid 9 dollars and the total bill is 15?

    Could you also tell me if the answer to the following is 16?

    If 12 counters are 3/4 of a set, what is the whole set?

    1. 👍
    2. 👎
  2. You could set it up this way, with x equal to the total bill:

    2/5 x = 6
    x = 6 divided by 2/5
    x = ?

    We'll be glad to check your answer.

    1. 👍
    2. 👎
    👤
    Ms. Sue
  3. Yes. The total bill is $15.

    You could set it up this way:
    3/4 x = 12

    1. 👍
    2. 👎
    👤
    Ms. Sue
  4. I am only in 5th grade and not using x yet. This is part of parts and whole fractions.

    1. 👍
    2. 👎
  5. You found the right answer. :-)

    What do you think the answer is to your other problem?

    1. 👍
    2. 👎
    👤
    Ms. Sue
  6. I think the answer to my first problem is 15 for the total bill but I am just guessing. I need to explain the answer.

    1. 👍
    2. 👎
  7. You paid 2/5 of the bill (1 - 3/5 = 2/5)

    To do that you need to divide 6 by 2/5.
    6 divided by 2/5 = 6 x 5/2 = 30/2 = 15

    1. 👍
    2. 👎
    👤
    Ms. Sue
  8. 5th grade fractions least to greatest

    example: 7/12 _____3/9

    1. 👍
    2. 👎

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. math

    Can someone please help me/ Sal's Sandwich Shop sells wraps and sandwiches as part of its lunch specials. The profit on every sandwich is $2 and the profit on every wrap is $3. Sal made a profit of $1,470 from lunch specials last

  2. Economics

    What is the definition of a benefit? A. a government-provided reward B. a high rate of return on investment C. an advantage of making a specific choice D. an ability to produce better goods than the competition A city council has

  3. English

    Choose the option that corrects the error in the underlined portion. If no error exists, choose "No change is necessary." Ted told James that they had been given too much work by their boss and the deadline was tomorrow, which

  4. English

    If it snows tomorrow, what will you do? 1. If it snows tomorrow, I will go out with my dog. 2. If it snows tomorrow, I will make a snow man at the back yard. 3. If it snows tomorrow, I will meet my girl friend. 4. If it snows

  1. English Expression

    What time do you usually get up in the morning? I get up around 6 a.m. When do you eat breakfast? I eat breakfast at 7 a.m. What do you usually eat for breakfast? I eat rice, kimchi, and broth. What time do you go to school? I go

  2. geography

    2) resources that include workers and their labor are called ________ A) Natural resources B) human resources C) Industrial resources D) Capitol resources 3) which of these is the most likely opportunity cost of choosing to play a

  3. English

    Choose the option that corrects the error in the underlined portion. If no error exists, choose "No change is necessary." Ted told James that they had been given too much work by their boss and the deadline was tomorrow, which

  4. English

    1. Lunch is on me. 2. What do you mean by "lunch is on me"? 3. I mean I will pay for the lunch. 4. Thanks a lot. I really enjoyed the lunch. Then ice cream is on me. ------------------------ In #3, why is 'the lunch' used? In #4,

  1. English

    Select the noun clause to complete the sentence. They would study (choose) during lunch. Choices How the electoral college works And chat about the news The history of aluminum foil For tomorrow's math exam Is it the last one?

  2. Medical Billing

    Mrs. F is a 72-year-old retired school teacher who is hospitalized for pneumonia. What is most likely being used to pay for her hospital stay? A. Medicare Part B B. Medicare Part C C. Medicare Part D D. Medicare Part A

  3. world history

    why was Israel more vulnerable to the assyrian empire than judah was? please help i need the answer before tomorrow morning.thank you so much.

  4. pre-algebra 2

    Twenty-five members of the eighth grade class at Park Center Middle School are going to a museum and then to lunch. Each student must pay an entrance fee to the museum and $7.25 for lunch. The total cost for the trip is $443.75.

You can view more similar questions or ask a new question.