algebra

Shelly has $175 to shop for jeans and sweaters, Each pair of jeans costs $25, each sweater costs $20, and she buys 8 items. Determine the number of pairs of jeans and sweaters Shelly bought.

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  1. Solution: Make 2 equations out of the problem
    ex. X for jeans y for sweater

    175= 25x=20y the price of the all the jeans + the price of all the sweater= 175 dollars

    8=x-y the number of jeans and sweater = the number of item

    get X by itself and use substitution
    8-y=x now substitute it in the first problem
    175=(8-Y)=20y
    175=200-25Y+20Y now combine like term
    175=200-5Y get y by itself first - 200 on both side the divide -5 on both to get y by itself and your answer is the number of sweater
    Now plug the 5 in the second equation 8=y+x now plug in 5 for Y
    8=5+x -5 on both side to find the number of jeans

    Hope u get this !!!!

    1. 👍
    2. 👎
  2. Shelly has $175 to shop for jeans and sweaters. Each pair of jeans costs $25, each sweater costs $20, and she buys 8 items. Determine the number of pairs of jeans and sweater Shelly bought.

    1. 👍
    2. 👎

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. URGENTquestions for Math

    A pair of jeans is on sale for 25% off the original price. Which expression represents the sale price? If the original price of the jeans is $40,evaluate the expression to find the sale price. s=p-0.25 p;$30 s=p-25:$15***

  2. Math 1 please help

    A clothing store has the sign shown in the shop window. Pani sees the sign and wants to buy 3 shirts and 2 pairs of jeans. The cost of each shirt before the discount is $12 and the cost of each pair of jeans is $19 before the

  3. Math

    Jenny has six blouses, four different skirts, 20 different pairs of socks, and four pairs of shoes in her closet at the end of the week. why the methods used in the previous two problems would be inefficient in determining the

  4. Algebra help thx

    Pani says she should get $3 discount on the price of each shirt and $3 discount on the price of each pair of jeans. Part 1 write and simplify an expression to find the pint she would pay if this is true. Part 2 if you were the

  1. help fast just explain how i get answer but plz

    what is the final price for a pair ogf $39.50 jeans after 5% sales taxes has been add it a.$37.95 b.$40.95 c.$41.48 d.$1.98

  2. consumer math

    5.The grocery store is running a sale on soup, offering three 16-ounce cans for $2.50. What is the unit price per ounce, rounded to the nearest tenth of a cent? 6. At the local video store Lucas Ingles rented 3 DVDs for a total

  3. math

    Linh buys two T-shirts for $12 each, a pair of shoes for $28, and a pair of jeans for $45. She has a coupon for 30 percent off her total purchase. There is no tax on her purchase. What is the final price that Linh pays?

  4. Algebra

    In the mall you receive a coupon for 5 dollars off a pair of jeans. When you arrive at the store you find that all jeans are 25 percent off Let x represent the original cost of the jeans 18a.Write a function F(x) that represents

  1. Math

    Sasha has $55 to spend on clothes. She wants to buy a pair of jeans for $27 and spend the rest on t-shirts. Each t-shirt costs $7. Which inequality represents the number of t-shirts she can purchase? x ≤ 4************ x ≥ 4 x

  2. Math- Probability Please Help!

    1) You and 3 friends go to a concert. In how many different ways can you sit in the assigned seats? A) 6 B) 12 C) 24 D) 10 2) You own 7 pairs of jeans and want to take 2 of them with you on vacation. In how many ways can you

  3. URGENT MATH

    A pair of jeans is on sale for 25% off the original price. Which expression represents the sale price? If the original price of the jeans is $40,evaluate the expression to find the sale price. s=p-0.25 p;$30 s=p-25:$15***

  4. Math

    A $30.00 pair of jeans is discounted 20%. If sales tax is 5%, what will be the final price of the jeans?

You can view more similar questions or ask a new question.