Math

Twenty (20) glibs are worth $3 while 7 glubs are 1 cent more than 6 glibs. How much is 1 glub worth?

  1. 👍 0
  2. 👎 1
  3. 👁 163
  1. 20g = 300

    g = 15

    7G = 6(15) + 1

    Solve for Glub.

    1. 👍 0
    2. 👎 0

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. math

    A collection of coins contains only 10-cent and 5-cent coins.There are x 5cent coins in the collection. Write an algebraic expression for of following. * The total value of the coins if for every three 10-cent coins there are five

  2. please math help

    A test has twenty questions worth 100 points. The test consists of True/ False questions worth 3 points each and multiple choice questions worth 11 points each. How many multiple choice questions are on the test?

  3. Math

    Make the following changes to the number 2.614. The 1 is worth one tenth as much. The 4 is worth 10 times as much The 2 is worth one tenth as much Make the 6 worth 10 times as much So I'm not sdure if my answer I'd 6.241 or .6241

  4. Algebra

    The radiator in a car is filled with a solution of 75 per cent antifreeze and 25 per cent water. The manufacturer of the antifreeze suggests that for summer driving, optimal cooling of the engine is obtained with only 50 per cent

  1. Math

    The owner of an organic fruit stand also sells nuts. She wants to mix cashews worth $5.50 per pound with peanuts worth $2.30 per pound to get a 1/2 pound mixture that is worth $2.80 per pound. How much of each kind of nut should

  2. math

    June made an initial deposit of $5000 in an account for her son. Assuming an interest rate of 7% compounded quarterly, how much will the account be worth in 11 years? Round to the nearest cent. Can someone help me with this

  3. Math

    Amy bought a diamond ring for $6,000. If the value of the ring increases at a constant rate of 5.8% per year, how much will the ring be worth in twenty-one years?

  4. WORD PROBLEMS WITH EQUATIONS

    Mark has 28 10-cent and 20-cent pieces. How many of each coin does he have if their total value is $4.30? In a class of 26 students, there are four more than girls. How many boys are there?

  1. math

    in these addends, each letter represents a single digit. find the numbers. write the completed problem below. CENT CENT + SCENT ----------- 35128 I NEED THIS TONIGHT OCT. 26--ASAP!!!!!!

  2. Math(Algebra)

    Joe, using only .32 cent stamps and .20 cent stamps, put $3.36 postage on a package he sent to his sister, he used twice as many .32-cent stamps as 20-cent stamps. How many of each stamp did he use.....please help me .this is

  3. English

    1. It is 23:45. 2. It is 22:00. ------------------------------- How do you read the time above? 3. It is twenty-three forty-five. 4. It is twenty-two hundreds. 5. It is twenty-three forty-five. 6. It is twenty-two.

  4. math

    this one is kind of hard julia can buy 3 jellybeans for 5 cent. she can buy a piece of gum for 2 cent. if julia spends 50 cent in all and gets 28 items, how much of each kind of candy does she have?

You can view more similar questions or ask a new question.