math(unit rate)

$3\4LB

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 121
  1. 3/4 = x/1

    Cross multiply and solve for x.

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    👩‍🏫
    Ms. Sue

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. math

    estimate the total weight of two boxes that weigh 9.4lb and 62.6 lb using rounding and compatible numbers. Which estimate is closer to the actual total weight? why? thanks!

  2. Algebra II

    A potter is making cups and plates. It takes her 6 minutes to make a cup and 3 minutes to make a plate. Each cup uses 3/4lb. of clay and each plate uses one lb. of clay. She has 20 hours available for making the cups and plates

  3. ALGEBRA WRITE EQUATION

    FOOD: each variety of apples cost $1.20/lb at a grocery store. you buy 4lbs of cortland apples and some gala apples for eating. the total cost is $7.20. how many lbs of gala apples did you buy? i think i got the answer but not

  4. math

    Natalie bought 1 1/4lb. of candy at $4.20 per pound.How much did Natalie pay for the candy? Is the answer $5.70?

  1. Algebra

    Suppose you buy flour and cornmeal in bulk to make flour tortillas and corn tortillas flour costs 1.50lb cornmeal costs 2.50lb you want to spend less than 9.50 on flour and cornmeal and you need at least 4lb altogether a) write a

  2. ALGEBRA

    A certain zoo kept records of the relationships between the weight of a mother ostrich and the weight of her egg. Data for 3 birds is shown in the next table. Os. 1 Os. 2 Os. 3 lb of mom 120lb 160lb 180lb lb of egg 2.4lb 3.2lb

  3. math

    Andre is comparing the weight of his pets. His gerbil weighs 1/4 lb. His kitten weighs 7/8 lb. How many times the gerbil's weight is the kittens weight? Andre is comparing the weight of his pets. His gerbil weighs 1/4lb. His

  4. algebra

    how to do unit rate $60 for 8 h there is more like 3/4lb and 861bagels/3d and 850cal/1.25h

  1. math

    how can I simplify 4lb 7oz,3lb 11oz,5lb 8oz?

  2. math

    Ann bought 2/3 lb of carrots 3/4lb of celery and 7/8lb of onions. How many lbs of vegetables did she buy?

  3. math

    You are also making a fruit salad. You have already selected apples, oranges, kiwi, strawberries, and blueberries which total $17.28, you still need to purchase bananas. The bananas cost $0.44 per pound. You choose three bunches

  4. algebra

    there are approximately 4lb of muscle for every 5lbs of body weight of a certain animal for a 115-lb animal how much of the weight is muscle

You can view more similar questions or ask a new question.