calculus

a company maufacturing surfboards has fixed costs of $300 per day and total costs of $5100 per day for a daily output of 20 boards. Assume the total cost per day C(x) is linearly related to the total output per day x. write an equation for the cost function, and write an equation for the average cost function Ċ(x)=c(x)/x. what does the average cost per board tend to as production increases (assume production output goes to infinity)?

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 232

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Algebra

    The Oliver Company plans to market a new product. Based on its market studies, Oliver estimates that it can sell up to 4,500 units in 2005. The selling price will be $2 per unit. Variable costs are estimated to be 20% of total

  2. math HELP!

    Kara's custom tees experienced fixed costs of $300 and variable costs of $5 a shirt. write and equation that can be used to determine the total expenses encountered by kara's custom tee's. Let x be the number of shirts and let

  3. Personal Finance

    Check my work pls. 1. The components of ___ are variable costs and fixed costs. A. Entire cost B. Total cost* C. Complete cost D. Required cost 2. What is the margin of safety? A. How much sales can fall before a business starts

  4. Economics

    PROBLEM SOLVING 1: "ANDREA'S SOFTWARE BUSINESS" I. Complete the following table: DO THE MATH Data Number of Programs Total Fixed Costs Total Variable Costs Total Costs Marginal Costs Average Fixed Costs Average Variable Costs

  1. Algebra

    The RideEm Bicycles factory can produce 140 bicycles in a day at a total cost of $10,200 and it can produce 160 bicycles in a day at a total cost of $10,900. What are the company's daily fixed costs? What is the marginal cost per

  2. Economics

    Say you are the manager of a perfectly competitive firm selling a product. Your business is making a loss because total revenue is less than total costs. What would you do--shut down or continue to operate? Use hypothetical

  3. Accounting

    If fixed costs are $300,000, the unit selling price is $31, and the unit variable costs are $22, what is the break-even sales (units) if fixed costs are reduced by $30,000? Answer 30,000 units 8,710 units 12,273 units 20,000 units

  4. algebra

    A restaurant has fixed costs of $156.25 per day and an average unit cost of $4.75 for each meal served. If a typical meal costs $6, how many customers must eat at the restaurant each day for the owner to break even?

  1. cost accounting

    The East Company manufactures several different products. Unit costs associated with Product ORD203 are as follows: Direct materials $50 Direct manufacturing labor 8 Variable manufacturing overhead 10 Fixed manufacturing overhead

  2. Economics

    You’ve been hired by an unprofitable firm to determine whether it should shut down its unprofitable operation. The firm currently uses 70 workers to produce 300 units of output per day. The daily wage (per worker) is $100, and

  3. Economics

    The accompanying table shows a car manufacturer’s total cost of producing cars: Qty |TC| Variable Costs| Avg. Var. Costs| Avg. Total Costs| Avg. Fixed Costs 0 |$500,000| ---- | ---- | ---- |---- | 1 |540,000 | 2 |560,000 | 3

  4. College Algebra

    A yo-yo factory has fixed operating costs of $450,000 per year. In addition to the fixed costs, the cost to produce one yo-yo is $1.10. The yo-yo company sells the yo-yos to a distributor for $5.50 each. How many yo-yos must be

You can view more similar questions or ask a new question.