calculus

A company manufacturing surfboards has fixed costs of $300 per day and
total costs of $5100 per day for a daily output of 20 boards. Assume the total cost per day C(x) is linearly related to the total output per day x. Write an equation for the cost
function, and write an equation for the average cost function C(x)=C(x)/x. What does the average cost per board tend to as production increases (assume production
output goes to infinity)?

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Accounting

    CollegePak Company produced and sold 60,000 backpacks during the year just ended at an average price of $20 per unit. Variable manufacturing costs were $8 per unit, and variable marketing costs were $4 per unit sold. Fixed costs

  2. Accounting 7

    Job 31 has a direct materials cost of $300 and a total manufacturing cost of $900. Overhead is applied to jobs at a rate of 200 percent of direct labor cost. Use the relationships among total manufacturing costs, conversion cost,

  3. cost accounting

    The East Company manufactures several different products. Unit costs associated with Product ORD203 are as follows: Direct materials $50 Direct manufacturing labor 8 Variable manufacturing overhead 10 Fixed manufacturing overhead

  4. Accouning 7

    Job 31 has a direct materials cost of $300 and a total manufacturing cost of $900. Overhead is applied to jobs at a rate of 200 percent of direct labor cost. Use the relationships among total manufacturing costs, conversion cost,

  1. Economics

    You’ve been hired by an unprofitable firm to determine whether it should shut down its unprofitable operation. The firm currently uses 70 workers to produce 300 units of output per day. The daily wage (per worker) is $100, and

  2. Math Question

    A product may be made using machine I or machine II. The manufacturer estimates that the monthly fixed costs of using machine I are $18,000, whereas the monthly fixed costs of using machine II are $15,000. The variable costs of

  3. accounting

    "Harris Company manufactures and sells a single product. A partically completed schedule of the company's total and per unit cost over the relevant range of 30,000 to 50,000 per units produced and sold are: United produced and

  4. ACCOUNTING

    #1 chin company incurred direct materials costs of $300,000 during the year. manufacturing overhead rate is 70%. how much are chin company total manufacturing costs for the year?

  1. Managerial Accounting

    Gardner Manufacturing Company produces a product that sells for $120. A selling commission of 10% of the selling price is paid on each unit sold. Variable manufacturing costs are $60 per unit. Fixed manufacturing costs are $20 per

  2. Algebra

    How do I solve this problem for daily inventory costs: The materials manager for a billiard ball maker must periodically place orders for resin, one of the raw materials used in producing billiard balls. She knows that

  3. Economics

    PROBLEM SOLVING 1: "ANDREA'S SOFTWARE BUSINESS" I. Complete the following table: DO THE MATH Data Number of Programs Total Fixed Costs Total Variable Costs Total Costs Marginal Costs Average Fixed Costs Average Variable Costs

  4. Accounting

    Blane Company has the following data: Total Sales 800,000, Total Variable Costs 300,000, Fixed Costs 200,000, Units Sold 50,000, What will operating income be if units sold double to 100,000 units?

You can view more similar questions or ask a new question.