WRITING(CHOCOLATE BAR)

our goal is to pick a candy. My candy i picked was Mars Bar. The teacher told us to make 3 claims of our chocolate and then beside those 3 claims we have to write 3 evidences. The 3 evidences are the things im having trouble on. I have my 3 claims already but i don't have any evidence. our evidence has to relate to our 3 claims. the teacher told us to go on the computer and find evidence:

example of evidence: its the 2nd best chocolate bar(i don't think that's true)
My 3 claims are:
1. its chocolate
2. has a little bit of caramel in it
3. tastes sooo good, mouthwatering, crunchy!

PLEASE HELP ME FIND THE EVIDENCE!!! THANKS!!!

asked by Monica
  1. for the first one perhaps say what chocolate is made from....even include from what country the cacao beans come from

    posted by hw
  2. that doesnt make sense to me?
    i need evidence that relates to the claim and the mars bar. how do figuring wut chocolate is made from help?

    posted by Monica
  3. The evidence that it's chocolate can be the listing of ingredients on the wrapper plus the origin of the chocolate, if known.

    posted by Ms. Sue
  4. say that it is made from delicious cocoa powder, sugar and milk


    posted by hw
  5. can u tell me the rating of this chocolate bar? if it was rated 1st, 2nd etc...

    posted by Monica
  6. wut do i do for the caramel and the tastes soo good mouthwatering crunchy part?

    posted by Monica
  7. I no nothing about rating candy bars. Who does the ratings? Why? What about differences in taste?

    posted by Ms. Sue
  8. *know

    posted by Ms. Sue
  9. but wut about the caramel part, what do i write about that?

    posted by Monica
  10. i changed my 3rd claim: its now: there are lots of ways to eat it..


    and my evidence is you can eat it as a snack or many people eat it as a treat on birthdays
    im still having trouble for the caramel

    posted by Monica
  11. for the caramel all i wrote was that the chocolate and caramel make a great combo
    is that ok?

    posted by Arushi
  12. i think its great!

    posted by Monica

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. math

    Four friends shared a candy bar. The first friend ate 1/4 of the candy bar, the second friend ate 1/3 of the candy bar, and the third friend ate 1/6 of the candy bar. How much of the candy bar did the fourth friend eat? (Leave
  2. Economics -- HELP!!!

    Recall the application about price controls and the candy bars. During World War II, the U.S. government imposed price controls to set maximum prices on all different products, including candy bars. How did the candy bar producers
  3. Algebra

    For the fundraiser, will sold 225 candy bars.he earns $1 for each almond candy bar he sells and $0.75, how many of each type of candy bar did he sell for the fundraiser? solving systems using elimination
  4. Math

    Hey everyone could you help me with this? Ben has 2/3 of a large candy bar. He is going to split it into 4 parts for his friends. How much of the candy bar does each friend get?
  5. 4th grade math

    I need step-by-step help. I don't understand this at all. My homework problem is: Two friends cut a large candy bar into equal pieces. Harriet ate 1/4 of the pieces. Nisha ate 1/2 of the remaining pieces. Six pieces were left
  6. algebra

    myrna spent $21.95 on treats to put in Gift of Love boxes for the needy children in her city. A candy bar coasts $0.80 and a bag of trail mix costs $0.65. Myrna bought 7 more candy bags of trail mix than candy bars. How many candy
  7. math

    if you have a bag of chocolate candy, ten are red, 7 are brown, 12 are green, and 9 are blue, what is the probability of you picking a red candy given that you already picked a blue candy and have not replaced it?
  8. algebra 1

    A very old vending machine accepts only nickels (n) and dimes (d). Candy costs up to $0.50, but sometimes the machine will dispense candy without any coins being inserted into the machine. Which inequality shows all of the ways to
  9. algebra

    A very old vending machine accepts only nickels (n) and dimes (d). Candy costs up to $0.50, but sometimes the machine will dispense candy without any coins being inserted into the machine. Which inequality shows all of the ways to
  10. Astronomy

    We can calculate the kinetic energy of any moving object with a very simple formula: kinetic energy = 1/2 mv^2 ,where m is the object's mass and v is its velocity or speed. Table Energy Comparisons shows that metabolizing a candy

More Similar Questions