math

Carmen and hannah bought lunch at the pizza shop. Carmen ordered two slices of pizza an three cans of juice. Hannah ordered three slices of pizza and two cans of juice. Carmens bill was $5.25 and hannahs bill was $6.00. What was the price of one slice of pizza? of one can of juice?

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 114
asked by jill
  1. 2P + 3J = 5.25
    3P + 2J = 6.00

    Multiply first equations by 3 and second by 2.

    6P + 9J = 15.75
    6P + 4J = 12.00

    Subtract second from first.

    5J = 3.75

    Solve for J and insert that value into either original equation to find P. To check, put both values into the other equation.

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by PsyDAG
  2. Duh

    1. 👍 0
    2. 👎 0

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. math--check my answers?

    Give an example of an open equation a + b = c + d How can you use an equation to make a prediction from a pattern? (i don't know) pizza costs $1.50 per slice. Use a table and an equation to represent the relationship between the

    asked by SkatingDJ on September 28, 2014
  2. Math

    The pizza slices served at Connors pizza palace are1/4 off a whole pizza. There are 3 pizzaso ready to be served.14 children come in for lunch is there enough pizza for every child?

    asked by Ramon on May 3, 2016
  3. Ratios

    Please Help me figure out HOW to do this students in classes, displayed below, ate the same ratio of cheese pizza slices to pepperoni pizza slices. Below is the Slices of Cheese Pizza column from the table. Fill it in with

    asked by Anonymous on October 22, 2015
  4. Math

    How do you solve this problem: Jack brought 3 slices of cheese pizza and 4 slices of mushroom pizza for a total cost of $12.50. Grace bought 3 slices of cheese pizza and 2 slices of mushroom pizza for a total cost of $8.50. What

    asked by Angie on May 25, 2009
  5. MATH

    FAYE BOUGHT 3 PIZZAS FOR LUNCH. EACH PIZZA HAS 10 SLICES IN IT. IF 90% OF THE LUNCH WAS EATEN, HOW MANY SLICES WERE LEFT

    asked by MITCHELL on October 30, 2013
  6. algebra

    jack bought 3 slices of cheese pizza and 4 slices of mushroom pizza for a total cost of $12.50. grace bought 3 slices of cheese pizza and 2 slices of mushroom pizza for a total cost of $8.50. whay is the cost of one slice of

    asked by Anonymous on June 14, 2010
  7. Pre- algebra

    This makes no sense: Students in classes, displayed below, ate the same ratio of cheese pizza slices to pepperoni pizza slices. Below is the Slices of Cheese Pizza column from the table. Fill it in with fractions or mixed numbers

    asked by A person on October 22, 2015
  8. Math

    A pizza parlor divides a pizza into 7 equal slices. Each slice of pizza looks exactly the same. The pizza has rotational symmetry. What is the angle of rotation for the pizza?

    asked by Jinyoung on February 8, 2018
  9. Algebra

    Jack bought 3 slices of cheese pizza and 4 slices of mushroom pizza for a total cost of $12.50. Grace bought 3 slices of cheese pizza and 2 slices of mushroom pizza for a total cost of $8.50. What is the cost of one slice of

    asked by Ashley on April 27, 2015
  10. Math

    Jack bought 3 slices of cheese pizza and 4 slices of mushroom pizza for a total cost of $12.50. Grace bought 3 slices of cheese pizza and 2 slices of mushroom pizza for a total cost of $8.50. What is the cost of 1 slice of

    asked by Nidhi on June 10, 2009

More Similar Questions