help!/ very puzzled

remon rented a sprayer and a genarator. On his first job, he used each peice of equipment for 6 hours at a total cost of $90. On his second job,he used the sprayer for 4 hours and the genarator for 8 hours at the cost of $100. what was the hourly cost of each peice of equipment?


We are trying to find the hourly cost of the sprayer and the hourly cost of the generator. These are unknown.

From the cost of the first job, we know that:

6 hours of sprayer use + 6 hours of generator use = $90

To find out what it would cost for 1 hour of sprayer use and 1 hour of generator use, divide both sides of the equation by 6. We get:

1 hour of sprayer use + 1 hour of generator use = $15

Now rearrange this equation to find out how much 1 hour of sprayer use costs:

1 hour of sprayer use = $15 - 1 hour of generator use

From the cost of the second job, we know that:

4 hours of sprayer use + 8 hours of generator use = $100

Subsitute in our equation for the cost of 1 hour of sprayer use:

4 x ($15 - 1 hour of generator use) + 8 hours of generator use = $100

Multiply this out:

$60 - 4 hours of generator use + 8 hours of generator use = $100

Solve the equation:

4 hours of generator use = $40
1 hour of generator use = $10

Therefore:
1 hour of sprayer use = $5

Hope this helps,
A Tutor

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. english

    18. Identify the sentence that most strongly relies on emotional language. I was surprised when you took a job with that company. It came as a real shock when you took a job with that company. When you took a job with that

  2. English

    1.Which of the following is used when political candidate highlights his or her experience in finance as the basis of a plan for economic recovery? A.Ethos B.Pathos C.Logo***** 2. Identify the sentence that most strongly relies on

  3. English

    Identify the sentence that most strongly relies on emotional language? I was surprised when you took a job with that company. It came as a real shock when you took a job with that company.******* When you took a job with that

  4. physical science

    what is the density of a peice of wood that has a mass of 25.0 grams and a volume of 29.4cm cubes?

  1. Consumer Math

    Please help :) 1.You get a part-time job earning $8.60/hr. Tips are $3.25/hr on average. You work for 15 hours. What is your gross base pay? 2. You are paid $9.25/hr at your part-time job. You are considering working a part-time

  2. math

    Phillip made fudge that filled a 20-cm by 21-cm by 3-cm pan. a)what is the volume of the fudge? b)there are 30 bpeople in the class how much fudge will each person get? c)How should the fudge be cut so that each person gets the

  3. operating system

    Top part is a chart job 1 (10k) 20K 30k 50k jOB 2 (15k) 65k 75k jOB 3 (45K) 120K 200K jOB 4 ARRIVES REQUESTING A BLOCK OF 100k? A. CAN JOB 4 BE ACCOMMODATED WHY OR WHY NOT B. IF RELOCATION IS USED WHAT ARE THE CONTENTS OF THE

  4. Career

    i just need some help making sure my answers are correct:) 1. And art director is an example of: a. a blue-collar job. b. a white-collar job. (my answer) c. a production job. d. a market research job. 2. Some merchandisers design

  1. math

    kevin had a board that was 5 and 1/4 feet long. while making making a fence, he cut a peice 3 and 3/4 feet long from the board. what was the lenth of the peice of board remained?

  2. human resources

    Why should job analysis involve the person who is presently in the job being analyzed? A.Because managers rarely know what their team members do all day. B.Because only that person can reveal exactly how the job is done. C.Because

  3. STATS

    Solve the problem. Round the point estimate to the nearest thousandth. 22 randomly picked people were asked if they rented or owned their own home, 9 said they rented. Obtain a point estimate of the proportion of home owners. A)

  4. Math

    You are the manager of an apartment complex with 50 units. When you set rent at $800/month, all apartments are rented. As you increase rent by $25/month, one fewer apartment is rented. Maintenance costs run $50/month for each

You can view more similar questions or ask a new question.