math

lonny has 15$ to buy some groceroies for his mom.milk costs $2.39,bread costs $1.29.eggs costs $0.79,and mayonnaise costs $2.49. if he buys one of each item, can he expect to get $10 in change?

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 124
asked by cindy
  1. No- he will get $8.04 change

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by Amy
  2. 15 - 2.39 - 1.29 - .79 - 2.49 = 8.04
    agree with Amy

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by Damon
  3. no he will get 8.04 in change

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by heydi

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. 5th grade

    lonny has $15 to buysome groceries for his mom .milkcosts $2.39,bread costs $1.29,eggs costs $0.79, and mayonnaise costs $2.49. if he bys one of each item ,can he expect to get $10 in change?

    asked by cindy on December 1, 2010
  2. Math- Best Buy

    In comparing prices of canned peaches, Darren finds that a 10-oz can costs 98 cents, a 16-oz can costs $1.49, and a 24-oz can costs $2.35. Which is the best buy? My Guess: 10-oz*2.4=24-oz 2.4*$.98=$2.35 16-oz*1.5=24-oz

    asked by Frank on July 2, 2007
  3. Other

    Do you know what the 5 OMM costs of a restaurant would be. I know what the 5 OMM costs are (raw materials and components costs, plant costs, labor costs, inventory costs, and distribution costs) but I need to know what they would

    asked by Sue on April 9, 2014
  4. English

    Do you know what the 5 OMM costs of a restaurant would be. I know what the 5 OMM costs are (raw materials and components costs, plant costs, labor costs, inventory costs, and distribution costs) but I need to know what they would

    asked by Sue on April 9, 2014
  5. Law

    •Provide a chart showing some of the basic costs of crime, including indirect costs (such as emotional costs) and economic costs. •Discuss the concept of indirect costs of crime. •List at least three indirect costs of crime.

    asked by Debra on April 22, 2011
  6. finance, math

    Im doing reserach about a project for purchasing a new supply machine for a plywood mill. I need to have some sort of information to know the following: Development Costs Implementation Costs Hardware Costs Marketing Costs

    asked by sarah M on July 18, 2019
  7. math

    John was in charge of buying milk for a class of 32 students. Milk is sold in half-gallon cartons and gallon cartons at the market. The half gallon costs 1.46 and the gallon costs 2.39. John bought all 21 cartons of milk the store

    asked by Jeftro on February 16, 2012
  8. math (patterns)

    Heres the problem: Winchester's local toy store sells items according to its own pricing system. A doll costs $10, a toy train costs $20, a cradle costs $20, a jumping jack costs $30, and a Tickle Me Elmo costs $50. Using the same

    asked by Anonymous on December 10, 2008
  9. Mathis

    You have £100 you have to buy 100 animals. 1 chicken costs 50p,1pig costs £10,1 sheep costs £2?

    asked by Liam on January 19, 2014
  10. Chemistry, Algebra

    A baker uses dried skim milk that contains 3.0% moisture and costs $1.16 per lb, which on a moisture free basis would be $1.20 per lb. If liquid skim milk containing 90.5% water costs $1.60 per gallon (8.64 lbs), what would be the

    asked by HELP!!! on September 26, 2010

More Similar Questions