9th grade

Celia bought 12 apples, ate two of them, and sold the rest at 20 cents more per apple than she paid. Her total profit was $1.00. How much did she sell for each apple?

I need help with this question. I know that this is a bought and sold question. I know that she bought 12 apples. I think she sold(s representing sold) 2-s. But im stuck from their. I made one of those tables but im stuck after because I need to find the cost.

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  1. Since this is 9th grade, you must know algebra

    let price of apple be x cents
    then selling price is x+20

    10(x+20) - 12x = 100

    1. 👍
    2. 👎
  2. 50

    1. 👍
    2. 👎

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. maths

    a fruit seller buys 712 fruits ,of which 3/4 are apples. of all apples that he bought 1/3 were found to be rotten. if he sold all the good apples at Rs.5 1/4 each.how much money did he receive on selling all the good apples.

  2. Math

    During its first week of business, a market sold a total of 108 apples and oranges. The second week, five times the number of apples and three times the number of oranges were sold. A total of 452 apples and oranges were sold

  3. Arithmetic

    If pencils are bought at 70 cents per dozen and sold at 3 for 20 cents, the total profit on 6 dozen is?

  4. math

    Mrs. Richmond bought some apples and pears in the ratio 3:5. After she gave away 3/5 of the apples and 40 pears, the ratio of apples to pears became 2:5. An apple costs 30 cents. A pear costs 15 cents more than an apple. How much

  1. Math

    If Mary ate two apples and Bob ate three apples, how many apples did Mary eat.

  2. Math

    Manuel bought 9 pounds of apples. He has eaten three fourths of a pound so far and has​ $15 worth of apples left. Write and solve an equation to find the cost of the apples per pound to the nearest dollar. How much did the

  3. math

    A fruit seller sold 234 apples.He sold twice as many apples as mangoes.how many more apples did he sell?

  4. math

    Gorang bought 60kg apples at Rs 48 per Kg. he sold 70% of the apples at Rs 60 per kg and the remaining apples at Rs 35 kg.Find Gorang gain or lost percent the whole transaction. amount he paid = 60(48) RS = 2880 Rs income from

  1. math

    13 A fruit seller buys 712 fruits, of which 3/4 are apples. Of all the apples that he bought, 1/3 were found to be rotten. If he sold all the good apples at Rs. 514 each. How much money did he receive on selling all the good

  2. math

    The price of 10 pounds of apples is d dollars. If the apples weigh an average of 1 pound for every 6 apples, which of the following is the average price, in cents, of a dozen such apples? The answer should be one of the following

  3. fractions

    Out of 230 fruits sold, 3/10 were apples and 1/3 of these were green apples. How many apples were sold? How many green apples were sold? How many other fruits were sold?​

  4. Math

    Sarah bought bananas,apples and pears.the ratio of bananas to apples was 3 to 5 and the ratio of the apples to pears was 2 to 1.she bought 10 apples.how many pears did she buy?

You can view more similar questions or ask a new question.