math

anna and two of her friends went apple picking. they picked 156 . can they divide the apples does each receive

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 115
asked by kamleen
  1. What is your answer?

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by Ms. Sue
  2. yes

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by kamleen
  3. Right. But should you also tell how many apples each receives?

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by Ms. Sue
  4. 150/3=52 yes

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by kamleen

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Math

    Adam and Bob went apple picking in an orchard. At the end of the day, they counted the number of apples they picked. They realized that if Adam picked 39 more apples, he would have picked twice as many as Bob picked. Also, if Bob

    asked by Arnau on May 12, 2013
  2. math

    Adam and Bob went apple picking in an orchard. At the end of the day, they realized that if Adam had picked 50 more apples, he would have picked twice as many as Bob picked. On the other hand, if Bob had picked 50 more apples, he

    asked by anna on April 2, 2014
  3. math

    Jonah and his friends go apple picking. Jonah fills 5 baskets. each basket holds 15 apples. if 4 of jonahs friends pick the same amount. how many appples do Jonah and his friends pick in all? please help solve this problem?

    asked by stephie 22 on November 19, 2012
  4. Math

    Jonah and his friends go apple-picking Jonah fills 5 baskets each basket holds 15 apples if 4 of Jonah's friends same amount as Jonah how many apples did Jonah his friends pick in all draw a diagram to solve the problem

    asked by Angelina on September 27, 2016
  5. Math

    Jonah and his friends go apple picking. Jonah fills 5 baskets. Each basket holds 15 apples. If 4 of jonah's friends pick the same amount as jonah, how many do jonah and his friends pick in all? Draw a diagram to the problem.

    asked by Jefferson on October 15, 2019
  1. MATH CHECK ANSWERS

    please check my answers ! 21. Find the unit price for each option shown below. Round to the nearest cent when necessary. Indicate which option is the better buy. Option I: 10 candy bars for $6.75 Option II: 12 candy bars for $7.25

    asked by Matt on February 11, 2014
  2. MATH CHECK ANSWERS

    please check my answers ! 21. Find the unit price for each option shown below. Round to the nearest cent when necessary. Indicate which option is the better buy. Option I: 10 candy bars for $6.75 Option II: 12 candy bars for $7.25

    asked by Matt on February 11, 2014
  3. word problem

    jonah and his,friends go apple picking. jonah fills 5 baskets. each basket holds 15 apples. if 4 of jonahs friends pick the,same amount, how many apples do jonah and his friends pick in all? please solve,the problem.

    asked by stephie on October 22, 2012
  4. Math

    Consider Mr. Smith has an apple orchard. He hires his daughter, Lucy, to pick apples and offers her two payment options: Option A: $1.50 per bushel of apples picked Option B: 1¢ cent for picking one bushel, 3¢ cents for picking

    asked by Anonymous on May 24, 2017
  5. math.can someone check my answers?

    can someone check my math answers its only 5 questions thanks. please check my answers ! 21. Find the unit price for each option shown below. Round to the nearest cent when necessary. Indicate which option is the better buy.

    asked by Matt on February 11, 2014

More Similar Questions