accounting

"Harris Company manufactures and sells a single product. A partically completed schedule of the company's total and per unit cost over the relevant range of 30,000 to 50,000 per units produced and sold are:
United produced and Sold: 30,000 ; 40,000; 50,000

Total costs:
Variable costs: @ 30,000 = $180,000
Fixed costs: @ 30,000 = 300,000
Total costs: = $480,000

Cost per unit:
Variable costs: @ 30,000 = $6
Fixed costs: @ 30,000 = $10
Total per units costs: @ 30,00 = $16

What are total costs for 40,000 and 50,000?

2. assume that the company produces and sells 45,000 units during the year at a selling price of $16 per unit. prepare a contribution format income statement for the year.

  1. 👍 0
  2. 👎 1
  3. 👁 1,101
  1. managerial accounting eh? good luck

    1. 👍 0
    2. 👎 0

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. professional ethics in engineering

    Rachel works as a Quality Assurance Engineer at a large electronics company. She is responsible for the final testing of her company’s servers and is part of a team which decides when new products will be shipped to distributors

  2. calculus

    A company manufactures and sells x cellphones per week. The weekly price-demand and cost equations are given below P=400-.5x and C(x)=20000+130x What price should the company charge for the phones and how many phones should be

  3. economics

    A firm that sells e-books – books in digital form downloadable from the Internet – sells all e-books relating to do-it-yourself topics (home plumbing, gardening, and so on) at the same price. At present, the company can earn a

  4. maths

    It costs a publishing company $50000 to make books. The $50000 is a fixed cost or a cost that cannot change. To help the publishing company sell the books, a marketing company charges $4 for each book sold. If the company sells

  1. Math

    A company manufactures x units of Product A and y units of Product B, on two machines, I and II. It has been determined that the company will realize a profit of $3/unit of Product A and a profit of $6/unit of Product B. To

  2. Accounting

    Reutter Company manufactures a single product and uses process costing. The company’s product goes through two processing departments, Etching and Wiring. The following activity was recorded in the Etching Department during

  3. simplex Method

    A company manufactures two products, A and B, on two machines, I and II. It has been determined that the company will realize a profit of $3/unit of product A and a profit of $4/unit of product B. To manufacture 1 unit of product

  4. Math

    Please show me how to set it up and to solve: A cell phone company sells about 500 phones each week when it charges $75 per phone. It sells about 20 more phones per week for each $1 decrease in price. The company's revenue is the

  1. Managerial Economic

    The ABC Company manufactures AM/FM clock radios and sells on average 3,000 units monthly at 25$ each to retail stores.Its closest competitor produces a similar type of radio that sells for 28$. a. If the demand for ABC's product

  2. accounting

    Mendez Company currently produces and sells 20,000 units of product at a selling price of $10. The product has variable costs of $4 per unit and fixed costs of $50,000. The company currently earns a total contribution margin of?

  3. lehman

    Hair Products A hair product company sells three types of hair products for $30, $20, and $10 per unit. In one year, the total revenue for the three products was $800,000, which corresponded to the sale of 40,000 units. The

  4. math

    setup an equation or expression to model the situation below: in one year, sales for a company increase at a constant rate. after two months, the company sells 12,500 products, and after 8 months, the company sells 30,000

You can view more similar questions or ask a new question.