accounting

"Harris Company manufactures and sells a single product. A partically completed schedule of the company's total and per unit cost over the relevant range of 30,000 to 50,000 per units produced and sold are:
United produced and Sold: 30,000 ; 40,000; 50,000

Total costs:
Variable costs: @ 30,000 = $180,000
Fixed costs: @ 30,000 = 300,000
Total costs: = $480,000

Cost per unit:
Variable costs: @ 30,000 = $6
Fixed costs: @ 30,000 = $10
Total per units costs: @ 30,00 = $16

What are total costs for 40,000 and 50,000?

2. assume that the company produces and sells 45,000 units during the year at a selling price of $16 per unit. prepare a contribution format income statement for the year.

  1. ๐Ÿ‘ 0
  2. ๐Ÿ‘Ž 0
  3. ๐Ÿ‘ 212
asked by denise
  1. managerial accounting eh? good luck

    1. ๐Ÿ‘ 0
    2. ๐Ÿ‘Ž 0
    posted by zeeshan

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. math

    The Math-Is-Fun T-shirt Company manufactures and sells screen-printed t-shirts. The fixed costs of operation for the company are $75,750 per month. T-shirts are sold to wholesale buyers for $8.99 each, but only cost the company

    asked by fay on July 6, 2012
  2. accounting

    Multiple choice 1. The type of product costing system used by a company is dictated by the : a) plant supervisor b) project manager c) company president d) production process 2. Activity based costing traces production costs to a)

    asked by john on February 15, 2008
  3. managerial accounting

    32) Sarker manufacturing company produces and sells 40,000 units of a single product. Variable costs total $80,000 and fixed costs total $120,000. If each unit is sold for $8, what markup percentage is the company using?

    asked by Anonymous on November 26, 2011
  4. Finance

    Sarker manufacturing company produces and sells 40,000 units of a single product. Variable costs total $80,000 and fixed costs total $120,000. If each unit is sold for $8, what markup percentage is the company using? A. 60.0% B.

    asked by Anonymous on November 26, 2011
  5. Math

    A company reaches the break - even point when its total revenue equals its total cost. The company sells their product at $ 25 per unit. If their total cost is $ 3,000 plus a unit cost of $ 12 , does the company break - even when

    asked by John on September 15, 2011
  6. operations management

    A company requires 5,000 units of a product in a single year. It costs them $100 per order for expenses such as transportation and communication. If the product is carried in inventory, the carrying cost equals 1% of the price of

    asked by carey on April 29, 2010
  7. business law

    Fortune 500 company that sells computer chips. A little company in the mid-west keeps underselling your companyโ€™s product. In response, you lower your productโ€™s price, but only in the mid-west. The U.S. government declares

    asked by carol on March 13, 2014
  8. accounting

    The accounting records of NuTronics, Inc., include the following information for the year ended December 31, 2011. Dec. 31 Jan. 1 Inventory of materials $ 24,000 $ 20,000 Inventory of work in process 8,000 12,000 Inventory of

    asked by alexis on January 22, 2013
  9. accounting

    Mendez Company currently produces and sells 20,000 units of product at a selling price of $10. The product has variable costs of $4 per unit and fixed costs of $50,000. The company currently earns a total contribution margin of?

    asked by Anonymous on March 26, 2012
  10. ds 71

    A company sells its product for $79. The company has marginal costs of $37 and annual fixed costs of $95,000. What is the annual total cost to produce 8,500 units of its product?

    asked by niki on February 9, 2015

More Similar Questions