algebra 2

Mildred sold magazine subscriptions with three prices: $22, $18, and $15. She sold 2 fewer of the $22 subscriptions than of the $18 subscriptions and sold a total of 33 subscriptions. If her total sales amounted to $591, how many $15 subscriptions did Mildred sell?

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 195
  1. number of $18's ones --> x
    number of $22's ones --> x-2
    number of $15's ones --> 33 - (x + x-2) = 35 - 2x

    solve ...
    18x + 22(x-2) + 15(35-2x) = 591

    1. 👍 0
    2. 👎 0

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Math

    Libby sold $60 worth of vegetables at the farmer's market. Jess sold 3/4ths of what Libby sold. Stephanie sold 1/3rd of what Jess sold. How much did they all sell together?

    asked by Anonymous on November 10, 2015
  2. 7th grade math

    Not sure how to solve this: Suppose your school is selling magazine subscriptions. Each subscription cost $20. the company pays the school half of the total sales in dollars. The school must also pay a one-time fee of $18. What is

    asked by Alexis on October 17, 2014
  3. Econ/stats

    The following data represent the number of flash drives sold per day at a local computer shop and their prices. Price (x) Units Sold (y) $34 3 36 4 32 6 35 5 30 9 38 2 40 1 a. Develop a least-squares regression line and explain

    asked by Ruth on April 29, 2012
  4. Math

    In a survey, 175 consumers were asked about their buying preferences concerning a product that is sold in the market under three labels. The results were as follows. 14 buy only those sold under label A. 25 buy only those sold

    asked by Terry on January 10, 2017
  5. Statistics

    The following data represent the number of flash drives sold per day at a local computer shop and their prices. Price (x) Units Sold (y) $34 3 36 4 32 6 35 5 30 9 38 2 40 1 a. Perform an F test and determine if the price and the

    asked by Paul on April 29, 2012
  1. Math

    A total of 688 tickets were sold for the school play. They were either adult tickets or student tickets. There were 62 fewer student tickets sold than adult tickets. How many adult tickets were sold?

    asked by Ms. Singh on September 6, 2019
  2. pre algebra

    a total of 400 tickets were sold for the school play, they were either adult tickets or student tickets. there were 50 fewer student tickets sold than adult tickets. how many adult tickets were sold

    asked by denise on November 15, 2014
  3. math 160(buss calculus)

    The demand function for a product is given by p = 10,000 [1 − (5/5 + e^−0.001x)] where p is the price per unit (in dollars) and x is the number of units sold. Find the numbers of units sold for prices of p = $1000 and p =

    asked by abc on May 11, 2013
  4. math

    Cashew nuts are sold at $15.00/kg. Walnuts are sold at $12.00/kg. What quantities of each nut would a store owner put into a 100-kg barrel so that it could be sold for $13.20/kg? ---------------- 15.00c+12.00w= 31.20 C+w= 100 Are

    asked by jenn on May 24, 2017
  5. English

    Choose the past form or the past participle for the underlined verb We /sell/ dozens of magazine subscriptions last week sold*** selled have selled no error Until this morning, they /kept/ the secrete to themselves keep keeped

    asked by Morgan on May 20, 2016
  6. Math 10

    Cashew nuts are sold at 15 per kg. Walnuts are sold at 12 per kg. What quantities of each nut would a store owner put into a 100-kg barrel so that it could be sold for 13.20 per kg?

    asked by Rachal on June 1, 2016

You can view more similar questions or ask a new question.