consumer math

Jim paid $3.99 for a 14-ounce bag of cookies. What was the unit cost per pound?

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  1. Guy paid $3.59 for a 10-ounce bag of cookies. What was the
    unit cost per pound?

    1. 👍
    2. 👎
  2. $3.99/(7/8 lb) = $4.56 per lb for the 14 oz bag

    $3.59/(5/8 lb) = $5.74/lb for the 10 oz bag.

    1. 👍
    2. 👎
  3. Peaches,

    Please make sure you NEVER post personal information online ... on any websites. Not your email address, not your phone number, not your school's name, not anything. It's not safe.

    =)

    1. 👍
    2. 👎

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Chemistry

    You purchased a 5.00 pound bag of sugar (sucrose, C12H22O11) at the grocery last week to bake cookies. Conversion: 1 pound = 1 lb = 454 grams. a.How many grams of sucrose did you purchase? 454 grams (g) = 1 pound (lb) 454 g * 5 =

  2. Math

    1. A box of crackers has 24 grams of fat. the box contain 8 servings. What is the unit rate? A. 16 grams of fat pre serving B. 8 grams of fat per serving C. 4 grams of fat per serving D. 3 grams of fat per serving 2. A 16-fluid

  3. math

    Arley’s Bakery makes fat-free cookies that cost $1.60 each. Arley expects 40% of the cookies to fall apart and be discarded. Arley wants a 35% markup on cost and produces 200 cookies. Assume that Arley can sell the broken

  4. math

    a 16 ounce pack of cereal cost $4.what is the unit cost?

  1. Math

    which customary unit would be best to measure the capacity of water in the dolphin tank at an aquarium A.fluid ounce B.quart C.gallon*** which customary unit would be best to measure the weight of all of your textbooks A.ounce

  2. Algebra

    The price of 8.4 ounces of crackers is $2.42. What is the unit rate price? Round your answer to the nearest cent A-$0.15 per ounce B-$3.47 per ounce C-$28.81 per ounce D-$0.29 per ounce My answer is D Am I correct

  3. Math

    The table shows the cost of different numbers of boxes of cookies. Selling Cookies Boxes of cookies: Cost: 5 11.25 7 15.75 11 24.75 What is the cost to buy 15 boxes of cookies? A $33.75 B $36.00 C $40.50 D $51.75 I would say D

  4. math

    a 20-ounce bag of popcorn costs $2.80. if the unit price stays the same, how much does a 35-ounce bag of popcorn cost?

  1. math

    A 16 2/5 ounce package of medicated cough drops costs $0.99. What is the unit cost? A. $0.08 per ounce B. $0.50 per ounce C. $0.76 per ounce D.$0.06 per ounce

  2. Math

    If the postal charges for a package are 62 cents for the first five ounces and 8 cents for each additional ounce, what is the weight of a package for which the charges are $1.66? A)one pound 9 ounce B)one pound 1 ounces C)one

  3. Economics

    Jim buys only milk and cookies. a. In year 1, Jim earns $100, milk costs $2 per quart, and cookies cost $4 per dozen. Draw Jim's budget constraint.

  4. Science

    Which unit us used to measure mass in the metric system? Pound Slug Ounce Gram I got ounce

You can view more similar questions or ask a new question.