accounting

Canine Company produces and sells dog treats for discriminating pet owners. The unit selling price is $10, unit variable costs are $7, and total fixed costs are $3,300. What are breakeven sales? (Points :1)
$11,000
$4,714
$3,300
$7,700

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  1. 10xtreats-7x treats-3,300=0
    Treats=1,100
    $10x1,100=11,000

    1. 👍
    2. 👎

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. statistics

    A survey found that 25% of pet owners had their pets bathed professionally rather than do it themselves. If 18 pet owners are randomly selected, find the probability that exactly 5 people have their pets bathed professionally.

  2. Introducing a Claim Quick Check

    1. What is the primary purpose of an introduction?(1 point) to decide on a topic to hook the reader to introduce the claim to introduce the author 2.What is the first thing you need to do before writing an introduction?(1 point)

  3. Math

    An electronics store is selling personal CD players. The regular price for each CD player is $90. During a typical two weeks, the store sells 50 units. Past sales indicate that for every $1 decrease in price, the store sells five

  4. calculus

    (1 pt) A new software company wants to start selling DVDs with their product. The manager notices that when the price for a DVD is 15 dollars, the company sells 132 units per week. When the price is 27 dollars, the number of DVDs

  1. Stats

    Recently, a price war has developed among retailers selling Brand X denim jeans. A major chain buyer wishes to estimate the mean price of these jeans during this period to compare it to the normal selling price of $20.00. A random

  2. calc

    A company runs food service concessions for sporting events throughout the country. Their marketing research department chose a particular football stadium to test market a new jumbo hot dog. It was found that the demand for the

  3. math

    The pricing policy of a company follows the demand equation p=D(x). D(x) being the price per unit when x units are demanded. After studying the market trends the company determines the price function that is given by D(x)=

  4. Math

    Please show me how to set it up and to solve: A cell phone company sells about 500 phones each week when it charges $75 per phone. It sells about 20 more phones per week for each $1 decrease in price. The company's revenue is the

  1. math

    braden bought 4 packs of dog treats. he gave 4 treats to his neighbor's dog. now braden has 24 treats left for his dog. how many dog treats were in each pack? explain how you know

  2. ACCOUNTING

    Gardner Manufacturing Company produces a product that sells for $120. A selling commission of 10% of the selling price is paid on each unit sold. Variable manufacturing costs are $60 per unit. Fixed manufacturing costs are $20 per

  3. accounting

    "Harris Company manufactures and sells a single product. A partically completed schedule of the company's total and per unit cost over the relevant range of 30,000 to 50,000 per units produced and sold are: United produced and

  4. Accounting

    Currently, the unit selling price of a product is $110, the unit variable cost is $80, and the total fixed costs are $345,000. A proposal is being evaluated to increase the unit selling price to $120. a. Compute the current

You can view more similar questions or ask a new question.